Zonguldak’ta babasını bıçaklayan sanığa tahliye

Zonguldak’ta yaşayan Alaattin Durdu, geçtiğimiz yıl eşi N.D.’ye şiddet uygulayarak oğlu Hakan Durdu’nun ortaya girmesiyle bıçaklanmıştı.

Baba Durdu tedavi sonrası sıhhatine kavuşurken, 23 yaşındaki Hakan Durdu tutuklanmıştı.

15 yıla kadar mahpusu istendi

Sanık hakkında ‘Haksız tahrik altında öldürmeye teşebbüs’ cürmünden 15 yıla kadar mahpus cezası istemiyle dava açılmıştı.

Hakan Durdu, savunmalarında “Olay esnasında annemin öldüğünü düşündüm. O endişe ile ne yaptığımı bilemedim.” diyerek pişmanlığını lisana getirmişti. Şikayetçi olan Alaattin Durdu ise oğlunun, ‘Bugün senin ölme günün’ diyerek kendisini bıçakladığını söylemişti.

Tahliyesi talep edildi

Zonguldak 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava karara bağlandı.

Tutuklu sanık Hakan Durdu duruşmaya SEGBİS ile katılırken, N.D. ile taraf avukatları ise salonda hazır bulundu. Alaattin Durdu ise duruşmaya katılmadı. İsimli Tıp Kurumu’ndan gelen raporda Alaattin Durdu’nun sol üst kolunda meydana gelen yaralanmaya ait his ve doku kaybının olup olmadığının belirlenmesi için muayene edilmesi gerektiği belirtildi. Raporun gelmesinin uzun süreceğini belirten savcı, tutuklulukta geçen müddetin göz önüne alınarak Hakan Durdu’nun tahliyesini istedi. Alaattin Durdu’nun avukatı, Hakan Durdu ve N.D.’nin beyanlarının çelişkili olduğunu söz ederek tutukluluk halinin devamını talep etti. Hakan Durdu’nun avukatı ise Alaattin Durdu’da oluşan yaralanmalardan yalnızca bir adedinin hayati tehlike oluşturduğunu ve müvekkilinin aksiyonu kendi iradesiyle sonlandırdığını ileri sürerek cürüm vasfının değişme ihtimali olduğundan tahliyesini istedi.

Oy çokluğuyla özgür kaldı

DHA’nın haberine nazaran mahkeme heyeti, Hakan Durdu’nun tutuklulukta geçirdiği mühlet, sabit ikametgahının olması, kaçma kuşkusunun bulunmamasını göz önüne alarak isimli denetim önlemleriyle tahliye edilmesine oy çokluğuyla karar verdi.

Mahkeme lideri ise tahliye kararına şerh koyarak atılı kabahatin oluştuğuna dair kuvvetli kuşku olduğunu, bu sebeple de tutukluluğun yerinde olduğunu belirterek tahliyesini kabul etmediğini belirtti. Oğlunun tahliye edilmesine sevinen N.D. mahkeme salonundan gözyaşlarını tutamayarak çıktı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.