Yarım gün mesai bildiren bayan çalışana devletten 11 bin 971 lira nakit ödeme!

Hükümet, çalışan bayanlara doğum müsaadesi, süt müsaadesi üzere birçok kolaylıklar sağlıyor. Bu kapsamda hem çalışan bayanların yükü hafifliyor hem de çocukları annelerinden çok fazla başka kalmıyor. Bu kolaylıklar ortasında ayrıyeten ‘Yarım Çalışma Ödeneği’ de bulunuyor. 11 bin 971 lira fiyatındaki ödenek annelerini ve çocuklarını ilgilendirirken tıpkı vakitte gelir kaybını da aza indirgiyor.

Söz konusu ödeneğin ayrıntıları birden fazla çalışan tarafından pek bilinmiyor.Aslında 2016 yılından bu güne kadar devam eden uygulamadan faydalanmak için yalnızca gerekli kuralları taşımak ve müracaat yapmak kâfi oluyor. İşte, ‘Yarım Çalışma Ödeneği’ ile ilgili bilinmeyen ayrıntılar..

Yarım çalışma ödeneği kapsamında 11 bin 971 lira nakit ödeme!

Doğum müsaadesi, süt müsaadesi üzere takviyeden faydalanan çalışan bayanlar birebir vakitte ‘Yarım Çalışma Ödeneği’ uygulamasından da faydalanıyor. İŞKUR resmi sitesinde bahse ait yayınlanan bilgilerde ‘Yarım Çalışma Ödeneği’ ile 2 ay ile 12 aya kadar haftalık çalışma müddetinin yarısı kadar alınan fiyatsız müsaade sürecinde müsaadeli olan çalışana gelir dayanağı sağlanıyor.

Bu takviyeden yararlanmak için sırf doğum yapanlar değil evlat edinenler de bu hakka sahip oluyor. Ödenekten yararlanabilmek için son 3 yılda en az 600 gün işsizlik sigortası priminin ödenmesi gerekiyor. Yarım Çalışma Ödeneği’nin günlük ölçüleri ise günlük minimum fiyatın brüt meblağı üzerinden hesaplanıyor. Bilindiği üzere 1 Temmuz tarihinden itibaren geçerli olan yeni minimum fiyatın brüt fiyatı 6 bin 471 lira, bu fiyatın günlük ölçüsü ise 215.7 liradır. Patronun onayına bağlı olmayan büsbütün devlet tarafından sağlanana bu imkandan faydalanabilmek için hak sahibinin talebi geçerli oluyor.

30 gün içinde müracaat yapılması gerekiyor

Yarım gün çalışma hakkından faydalanmak isteyenler 112 gün düren annelik müsaadesinin bittiği tarihi takip eden 30 gün içerisinde kendisine yakın İŞKUR şubesine elinde ‘doğum ve evlat edinme sonrası yarım çalışma belgesi’ ile şahsen müracaat yapması gerekiyor.

Bazı zorlayan nedenler haricinde başvurusunu geciktiren anneye gecikilen mühlet ödenek almaya hak kazanılmış olan toplam mühletten düşülüp o denli ödeme yapılıyor. Eşlerden birisinin çalışmaması durumunda çalışan eşe yarım gün çalışma müsaadesi verilmiyor.

Uygulamada hak sahibi olan doğum yapan bayanlar en az 2 ay devlet ödemesi alabiliyor. Bayan çalışan şayet isterse 45 saat olan haftalık alışma mühletini ikiye bölebiliyor. Böylece bayan çalışan ayda toplam 15 gün çalıyor ve başka 15 gün de çocuğu ile ilgilenebiliyor. Aldığı maaşın yarısı iş veren tarafından ödenirken başka yarısı da devlet tarafından ödenmiş oluyor. Yarım gün çalışan bayan çalışan aylık 5 bin 985 lira devletten alıyor ve 2 aylık çalışmada eline en az 11 bin 971 lira geçmiş oluyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.