Türkiye’de Maymun Çiçeği virüsü görüldü mü? Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca açıkladı

Corona virüsü bitmeden dünya yeni bir virüsle karşı karşıya kaldı. Kısa müddette Avrupa’nın birçok ülkesinde ortaya çıkan Maymun Çiçeği hastalığı Türkiye’de de büyük bir paniğe neden oldu. Tedirginliğe neden olan hastalıkla ilgili Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca’dan açıklama geldi.

Corona virüsü salgınıyla çaba devam ederken son haftalarda hadise sayısının uygunca arttığı maymun çiçeği salgını büyük tedirginlik yarattı.

TÜRKİYE’DE GÖRÜLDÜ MÜ?

Türkiye’de de büyük tasaya neden olan hastalıkla ilgili Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca’dan açıklama geldi. Toplumsal medya hesabından açıklama yapan Koca, şu tabirleri kullandı;

“Maymun Çiçeği Hastalığı konusunda kamuoyu müsterih olmalı: Hayvan kaynaklı olan, bazen insanlara da bulaşan bu hastalık bir Pandemiye yol açmaz. Semptomların ekseriyetle 2-3 hafta içinde tabiatıyla düzeldiği bilinmektedir. Afrika’da görülen hastalığa ülkemizde rastlanmamıştır” dedi.

MAYMUN ÇİÇEĞİ NEDİR?

Maymun çiçeği hastalığı ile birebir virüs ailesinden gelen ender bir hastalıktır. CDC’ye nazaran virüs birinci olarak 1958’de araştırma maymunlarının kolonilerinde keşfedildi.

Virüsün beşerdeki birinci olayı 1970 yılında Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde tespit edildi. CDC, bugün birçok maymun çiçeği enfeksiyonlarının hala orada meydana geldiğini, lakin hastalığın başka kimi orta ve batı Afrika ülkelerinde de bildirildiğini söyledi.

MAYMUN ÇİÇEĞİ NASIL BULAŞIR?

Monkeypox çoklukla kemirgenler üzere enfekte hayvanlardan insanlara yayılıyor. Dünya Sıhhat Örgütü , beşerden beşere bulaşmanın mümkün olduğunu fakat daha az yaygın olduğunu belirtiyor. Virüs ayrıyeten kontamine (Enfeksiyon etkeninin beden yüzeyi, eşyalar yahut su, besin üzere unsurlar üzerinde bulunması) gereçler yoluyla da yayılabilir.

CDC, birtakım uzmanların Afrika kemirgenlerinin bulaşmada rol oynadığından şüphelense de, maymun çiçeği hastalığının ana taşıyıcısının hala bilinmediğini söyledi.

Orta ve Batı Afrika’nın kimi bölgelerinde beşerler, kemirgenlerin ve küçük memelilerin ısırmaları yahut çizikleri, yabani av hayvanları hazırlama yahut enfekte bir hayvan yahut hayvansal eserlerle temas yoluyla virüse maruz kalabilirler.

Virüs beşerler ortasında kolaylıkla yayılmaz, fakat beşerden beşere bulaşma tipik olarak büyük teneffüs damlacıkları yoluyla gerçekleşir. Bu damlacıklar tipik olarak birkaç metreden fazla seyahat edemez, bu nedenle CDC’ye nazaran maymun çiçeğini yaymak için uzun periyodik yüz yüze temas gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.