Türkiye Yoga Asana Müsabakası yapıldı

Ulusal Yoga Federasyonu (ULUYOF) tarafından düzenlenen Türkiye Yoga Asana Yarışı, 12 Haziran 2022 Pazar günü saat 13.00’da İstanbul’daki Şişli Yayla Spor Salonu’nda çok geniş bir iştirakle gerçekleşti. Yarışa farklı yaş kümelerinden 35 adet atlet katıldı. Milletlerarası Yoga Spor Federasyonu (IYSF) şemsiyesi altında memleketler arası yoga müsabakaları kurallarına nazaran düzenlenen yarışta ULUYOF’un deneyimli hakemleri misyon aldı.

Sporcular performanslarını kendilerine tanınan mühlet içinde ULUYOF’un web sitesindeki duruş listesinde yer alan altı duruşu seçerek, kendi belirledikleri sıralama doğrultusunda sergilediler. Yarışa iştirak, hem sportmenler hem de seyirciler için büsbütün ücretsizdi. Yetişkin bayanlar kategorisinde birinci olan atlet Nava Işık Tüzüner, ikinci Selva Arı, üçüncü Çiler Karataş, yetişkin erkekler kategorisinde birinci İsa Kaya, ikinci Orkun Tolun, üçüncü Ahmet Yusuf Kılıç, 50+ bayanlarda birinci Serpil Gökhan, ikinci Neslihan Özkan, üçüncü Aysel Çağlayan, 50+ erkeklerde birinci Aytaç Akbaş ve ikinci Ercüment Sevecen oldu.

9-11 yaş ortası kızlarda birincilik Ezgi Ceren Egesoy’un olurken, 9-11 yaş ortası erkelerde Deniz Gümüş’ün, 12-14 yaş ortası erkeklerde Kuzey Gümüş’ün ve 15-17 yaş ortası kızlarda ise İkra Buse Şeker’in oldu. Ulusal Yoga Federasyonu temel emelini; yoga yarışlarını düzenlemek, bu çerçevede yoga atletlerini, hakemlerini ve koçlarını yetiştirmek olarak tanımlıyor. ULUYOF tıpkı vakitte istekli ve halka açık yoga çalışmaları da yapıyor. ULUYOF yetkilileri, altı yıldır yoga müsabakaları düzenlediklerini, bu yarışların bilinen manada kıran kırana müsabakalar olmadığını vurguluyor. Ana gayelerini ise atletlerin öncelikle kendilerini geliştirmesi, öteki atletleri takdir etmesi, coşmak, eğlenmek ve yoga yapmayan bireylerin ilgisinin yogaya çekilmesi olarak sıralıyorlar. Bu yarışlara katılan herkesin kazanan olduğuna dikkat çekiyorlar.

Yoga yarışlarında kurallar bir sonlandırıcı olarak değil, bir nizam oluşturmak için kullanılıyor. Yetkililer her geçen gün müsabakalardaki iştirakçi ve izleyici sayısının arttığını belirterek, her yaş kümesinden herkesi sağlıklı ve keyifli bir ömür için yoga sporunu uygulamaya ve bundan sonraki süreçlerde gerçekleşecek olan yarışlara katılmaya davet ediyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.