Türkiye, Kuzey Makedonya’dan 80 civarında FETÖ üyesinin iadesini talep etti

Sekizkök, Kuzey Makedonya’nın başşehri Üsküp’teki Büyükelçilik Konutunda basın mensuplarıyla bir ortaya geldi.

15 Temmuz’un Türkiye’de demokrasi ve ulusal birlik günü olarak idrak edildiğini anımsatan Sekizkök, 15 Temmuz 2016’da dünya tarihinde gibisi görülmemiş olan bir darbe teşebbüsü yaşandığını söyledi.

Darbe teşebbüsünün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde ve emniyet güçleri ile Türk halkının kararlı duruşu sayesinde sonuçsuz bırakıldığını hatırlatan Sekizkök, bu darbe teşebbüsünün unutulmamasının değer taşıdığını kaydetti.

FETÖ’nün yeni jenerasyon bir terör örgütü olduğunu, devleti içeriden fethetmek ve ele geçirmek maksadıyla devlet kurumlarına sızmayı bir strateji olarak benimsediğini vurgulayan Sekizkök, örgütün eğitim ve hizmet kisvesi altında istismar ettiği gençleri devlet kurumlarına yerleştirdiğini, eğitim ve medya kuruluşlarının yanı sıra bankacılık kesimi ve ticari işletmeler üzere ekonomik alanda faaliyet gösteren paravan yapılarıyla Türkiye’de ve çeşitli ülkelerde teşkilatlanmaya gittiğini söyledi.

Yurt içinde ve yurt dışında FETÖ ile uğraşın Türkiye devletinin öncelikleri ortasında yer aldığını kaydeden Sekizkök, “Yurt içinde 15 Temmuz darbe teşebbüsünün sorumlularının adalet önünde hesap vermeleri sağlanmıştır. FETÖ’nün devlet kurumları içerisindeki örgütsel yapılanması deşifre edilmiştir. FETÖ’nün devlet kurumları dışında eğitim, medya ve ekonomik hayatı kapsayan paravan yapıları ortadan kaldırılmıştır. FETÖ, Türkiye’deki yapılanmasının tasfiye edilmesi üzerine bir strateji değişikline gitmiştir. Yurt dışı faaliyetlerine tartı vermeye başlamıştır. Bu sebeple FETÖ’nün yurt dışı yapılanmasıyla uğraş Türkiye’nin öncelikli gündem unsurları ortasında yer almaktadır.” tabirlerini kullandı.

FETÖ’nün faaliyet gösterdiği başka ülkeler bakımından da bir güvenlik tehdidi oluşturduğunu muhataplarına anlattıklarını aktaran Sekizkök, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“FETÖ’nün yurt dışındaki mensuplarına ait isimli süreçler de devreye konulmuştur. Türkiye’de açılan soruşturmalar kapsamında bu şahıslara ait hudut dışı ve iade taleplerimiz ilgili ülkelere iletilmiştir. Örgüte finansman sağlayan kişi ve kuruluşlar hakkında mal varlıklarının dondurulması konusunda da çalışmalarımız devam etmektedir. Yurt dışındaki FETÖ ilişkili eğitim kurumlarının kapatılması ve bunların Türkiye Maarif Vakfına devredilmesi yolundaki teşebbüslerimiz sürdürülmektedir. Bu gayretlerimizin olumlu sonuçlarını alıyoruz. Çeşitli ülkelerde FETÖ yapılanmalarının gayri yasal süreçleri tespit edilmiştir. FETÖ’nün eğitim ve hayır işleri manzarası gerisine saklanarak faaliyet gösterdiği anlaşılmaya başlanmıştır. 45 ülkede FETÖ okullarının faaliyetlerine son verilmiştir. Ayrıyeten 20 ülkede 200’den fazla okul Türkiye Maarif Vakfı tarafından devralınmıştır.”

Türkiye Maarif Vakfının (TMV) 15 Temmuz sonrasında bütün coğrafyalarda yüksek standartlarda eğitim veren okullar açtığına, çok sayıda öğrenciyi FETÖ tuzağından kurtardığına işaret eden Sekizkök, TMV’nin faaliyet gösterdiği ülkeler ortasında Kuzey Makedonya’nın da yer aldığını aktardı.

“FETÖ İLİŞKİLİ ŞAHISLARIN KUZEY MAKEDONYA’DAN HUDUT DIŞI EDİLMELERİ KONUSUNDA SOMUT ADIMLAR BEKLİYORUZ” 

FETÖ’nün Kuzey Makedonya’daki varlığının devam ettiğine vurgu yapan Sekizkök, şu sözleri kullandı:

“Eğitim kurumu kisvesi altında Üsküp, Kalkandelen ve Struga’da FETÖ iltisaklı üç okul faaliyet gösteriyor. Bunların kapatılması ve FETÖ irtibatlı şahısların Kuzey Makedonya’dan hudut dışı edilmeleri konusunda Kuzey Makedonya’nın somut adımlar atmasını bekliyoruz. Bu taleplerimizi en üst seviyede lisana getiriyoruz. Bu terör örgütü Kuzey Makedonya’dan büsbütün tasfiye olana kadar bu sıkıntının takipçisi olacağız. Terörizmin tüm biçimleri ve tezahürleriyle uğraş edilmesi konusunda tüm ülkelerin iş birliği sergilemesini bekliyoruz.”

Türkiye’nin Kuzey Makedonya’dan talep ettiği kişi sayısına ait net bir sayı olup olmadığı ve bu husustaki gelişmeler ile ilgili soru üzerine Sekizkök, “Elimizde sayılar var. 80 civarında diyebilirim, iade ve hudut dışı edilmesini talep ettiğimiz kişi sayısı. Bu mevzuda maalesef bir gelişme yok. Ancak az evvel belirttiğim üzere gelişme olmaması bizim için hususun kapanmış olduğu manası taşımaz. Biz bu hususun takipçisi olmaya devam edeceğiz. Bu hususta sanıyorum geçtiğimiz yıl gündeme geldi, mecliste bir soru önergesi de yöneltildi hükümete. Çok tatminkar bir karşılık aldığımızı söyleyemeyiz, bu soru önergesine yazılı bir cevap verildi. Tatminkar bir karşılık alınamadı. Bu bahis az önce de belirttiğim üzere yalnızca iade ve hudut dışı taleplerimiz değildir, en az onlar kadar kıymetli olan burada FETÖ kontaklı okullar vardır, üç okul da faaliyet göstermektedir. Bir tanesi başkenttedir, Struga ve Kalkandelen’de vardır. Bunların bir an evvel kapatılması ve Maarif Vakfı tarafından devralınmasını bekliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Kuzey Makedonya’da bulunan eğitim kurumlarının kapatılmasının ne vakit gerçekleşebileceği konusunda Sekizkök, bu mevzuyu ısrarlı biçimde takip ettiklerini ve Kuzey Makedonya’daki FETÖ varlığının tasfiye edilmesi konusunun Kuzey Makedonya Başbakanı Dimitar Kovaçevski’nin yaklaşık bir ay evvel Türkiye’ye gerçekleştirdiği ziyaret sırasında da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından da gündeme getirildiğini aktardı.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.