Trump’a makus haber! Finans Yöneticisi itiraf etti

Eski ABD Lideri Donald Trump’ın, Trump Organization şirketinin Finans Yöneticisi (CFO) Allen Weisselberg, Trump’ın şirketi aracılığıyla vergi kaçırdığını itiraf etti.

Eski ABD Lideri Donald Trump’ın, Trump Organization şirketinin Finans Yöneticisi (CFO) Allen Weisselberg, Trump’ın şirketine yönelik uzun müddettir devam eden bir soruşturmayla bağlı olarak, vergi kaçırdığına dair suçlamaları kabul etti. Trump’ın şirketinde Finans Yöneticiliği (CFO) yapan Weisselberg, komplo, cezai vergi dolandırıcılığı, hırsızlık ve iş kayıtlarında değişiklik yapma da dahil olmak üzere 15 kabahat ile karşı karşıya kaldı.

Lüks otomobiller için ödemeler, Manhattan’daki bir daire için kira ve torunları için özel okul eğitimi de dahil olmak üzere, şirketten aldığı yan haklar üzerindeki vergileri kaçırmakla suçlanan Weisselberg, bugün görülen davada karşılaştığı 15 suçlamanın hepsini kabul etti.

HAPİS VE PARA CEZASI

Mahkeme Yargıcı Juan Manuel Merchan, Weisselberg için daha evvel belirlenen Savunma Mutabakatı kapsamında, New York City’deki Rikers Island hapishanesinde 5 ay mahpus ve daha sonra 5 yıl kontrollü özgürlük cezasına çarptırılacağını söyledi. Yargıç, Weisselberg’in ayrıyeten, 2 milyon dolar ödemek zorunda kalacağını da belirtti. Weisselberg’in, Trump’ın şirketiyle ilgili suçlamalar çerçevesinde Ekim ayında görülecek olan mahkemede şahit olarak söz vermesi gerekecek.

VERGİ KAÇIRMAKLA SUÇLANIYORLAR

Şirket, Weisselberg’e ve başka yöneticilere, vergilerini hükümete gerçek bir formda bildirmeyerek gelir vergisinden kaçınmalarına yardımcı olmakla suçlanıyor. Weisselberg, Trump’ın şirketinin ticari uygulamalarına ait uzun müddettir devam eden soruşturmada şu ana kadar suçlamalarla karşı karşıya kalan tek kişi. Weisselberg, birkaç yıl boyunca Trump’ın şirketinden kira, otomobil ödemeleri ve okul harcı üzere vergilendirilmemiş ikramiyeler de dahil olmak üzere 900 bin dolardan fazla ödenmemiş ve hak edilmemiş vergi iadesinden dolandırmakla suçlanıyor.

Weisselberg’in avukatı Nicholas Gravante Jr. daha evvel, müvekkilinin kelam verilen 5 aylık mahpus cezası karşılığında hatasını kabul edeceğini söylemişti. Savcılar, Savunma Mutabakatının Weisselberg’in iddianamedeki 15 suçlamanın her birini kabul etmesini, mahkemede şirketin sav edilen tazminat düzenlemesindeki rolü hakkında konuşmasını ve Ekim ayında Trump’ın şirketiyle ilgili suçlamalarda şahit olarak hizmet etmesi gerekeceğini belirtmişti.

Trump’ın en sadık iş ortaklarından biri olarak görülen Weisselberg, Temmuz 2021’de tutuklanmıştı. Savcılar, şirketin Weisselberg de dahil olmak üzere üst seviye yöneticilere 15 yıl boyunca vergilendirilmemiş yan haklar verdiğini tez etmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.