Site havuzları tedbir alınmazsa tehlike saçıyor

Yaz mevsiminin başlaması, okulların tatil olması ile birlikte site ve otellerin yüzme havuzlarına olan talebi arttı.

Periyodik olarak temizliğinin ve su tahlilinin yapılması gereken havuzlar tahlillerin yapılmaması durumunda tehlike saçıyor. Sitelerde bulunan havuzlar site idaresi ve kat maliklerinin sorumluluğu altında bulunuyor. Havuz kullanımından ötürü hastalığa yakalanan vatandaşlar, hastalığını havuz kaynaklı olduğunu belgelemeleri halinde site idarelerine yaptırım uygulayabiliyor. 

SORUMLULUK SİTE YÖNETİMİNDE

Tesis Yöneticileri Federasyonu (TEYFED) Lideri Yahya Sağır,Yaz döneminin başlaması ile birlikte tesis ve sitelerde bulunan havuzlara talep artıyor. Sitelerde bulunan havuzları kullanan insanların uyması gereken kurallar olmasıyla birlikte site idaresi yahut havuzla sorumlu olan ilgili bireylerinde dikkat etmesi gereken konular var. Havuzla ilgili idarenin Havuz suyunun şartlandırmasında ve bu koşullandırmadan sonra da bakımını ve denetimlerinde dikkat etmesi gerekiyor.

Havuz sorumluları genelde testkit ile Havuzun günlük ülkü sonuçlarını alıyor. Lakin bu kâfi değil zira, testkitler yardımı ile havuzun günlük sonuçları alınıyor. Havuz suyu içinde bulunan mikrop ve mikrobik özellikler taşıyan pahaları alınmıyor. Havuz suyunun akredite edilmesi ve periyodik aralıklarla bu sürecin yapılması gerekiyor. Havuz kullanımlarında ebeveynlerimizin ’de dikkat etmesi gerekiyor zira çocuklarımıza havuza bıraktığımızda muhakkak periyotlarda muhakkak aralıklarda onların gereksinimlerini karşılayabilmesi ismine mola vermeleri gerekiyor.

Havuz koşullandırması yapıldıktan sonra suyun koşullandırması yapılması ve sonrasında havuzun uygun olup olmadığına bakmak için akredite edilmiş laboratuvarlarda sonuçların alınması gerekiyor. Ağır kullanımların olduğu periyotlarda belirli dönemlerde kullandıktan sonra da aşikâr periyotlarda bu sonuçları yaptırması site idaresinin yaptırmasında yarar var.

Havuzu kullanmadan evvel kullanıcıların laboratuvar sonuçlarını sormaları laboratuvar sonuçları yapılmış ise görmeleri çok kıymetli. Zira havuz kullanımı çeşitli hastalıklara neden olabiliyor. Mantar hastalığı ve mikrobik hastalıklara yol açıyor. Nedeni havuz suyunun içine suyu temizlemek için atılan kimyasallar. Mikrobik olarak hastalıklara yol açabiliyor. Havuz kullanımı sonrası yaşanan hastalıklarda tabip raporu ile belgelenmesi durumunda ve havuzun tahlil raporu yoksa yahut yapılmamış ise mağdur olan kişi yasal olarak tüm haklarını talep eder” halinde konuştu. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.