Şaşırtan tez: Putin ameliyat olabilmek için “deepfake” teknolojisi mi kullandı?

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in tiroid kanseri nedeniyle ameliyat olduğuna dair tezlere bir yenisi eklendi. Buna nazaran Putin, “deepfake” isimli teknolojiyi kullandı ve ameliyattan sonraki nekahet sürecini rahatlıkla ekranlardan uzak geçirebildi.

Rusya Devlet Lideri Putin’in sıhhati hakkında sık sık içeriden bilgi sahibi olduğunu sav eden bir Rus Telegram kanalı, başkanın geçen haftaki tüm medya imgelerinin ya evvelce kaydedildiğini ya da geçersiz olduğunu argüman etti.

Mirror’da yer alan teze nazaran, Putin, geçen hafta Kremlin’de hala çalışıyormuş üzere görünmek için “deepfake” teknolojisini kullandı ve böylelikle kansere karşı “başarılı” bir ameliyat geçirebildi.

“Deepfake” teknolojisinde bir görüntüdeki kişinin yüzü, öteki bir kişinin yüzüyle değiştirilebiliyor.

Bu tez, muhalif Telegram kanalı General SVR’ye nazaran, sıhhat vazifelilerinin operasyonun gerekli olduğu konusunda ısrar etmelerinin akabinde geldi.

Deepfake teknolojisi…

AÇIKLAMA GELMEDİ

Kanalın tezine nazaran, Putin’in geçen salı basına yaptığı konuşmalar evvelce kaydedildi ve siyasetçi masasındaymış üzere görünmesi için “eski” imajların kullanılarak ameliyat süreci kotarıldı.

Eski bir FSB şefi ve şu anda Putin’in güvenlik kurulunda yer alan Nikolai Patrushev’in, Kremlin’in dizginlerini elinde tutarak denetimi altına aldığı söyleniyor.

Kremlin, tez edilen ameliyat hakkında yorum yapmadı, lakin rutin olarak Putin’in sıhhatinin sağlam olduğu konusunda ısrar ediyor, tıbbi sıkıntıları reddediyor ve General SVR savlarını da doğrulamıyor.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.