‘Sahte şeyh’ davasında istinaftan kısmi bozma 

Ankara Bölge Adliye Mahkemesi (istinaf), kendisini ‘Şeyh Muhammed Ali’ olarak tanıtarak kurduğu kelamda dergahta birçok kişiyi dolandırdığı suçlamasıyla 2014 yılında yargılanan Ali Yılmaz’a verilen 60 yıl mahpus cezasını, bir kısım mağdurun ziyanının giderilmesi, yargılama etabında şikayetinden vazgeçen mağdurların bulunması nedeniyle 40 yıla düşürdü. 

Ali Yılmaz, 2012 yılında Pursaklar ilçesinde kendisini ‘Şeyh Muhammed Ali’ olarak tanıtıp, hastaları güzelleştirdiği, çocukları olmayanlara şifa dağıttığı vaadiyle para toplayarak, çok sayıda kişiyi dolandırdığı argümanıyla gözaltına alındı.

Ali Yılmaz’ın ermiş olduğunu, kanser hastası annesini güzelleştirdiğini yayarak, sıkıntı durumdaki şahısları kurdukları kelamda dergaha yönlendirdiği savıyla Yılmaz’ın ablası Meltem Yılmaz ve annesi Güler Yılmaz ile yakınları Ayhan Kılınç da gözaltına alındı.

Soruşturma sonunda 4 kişi hakkında açılan davalar Ankara 1’nci ve Ankara 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde birleşti.

Yargılama sonunda 2014 yılında tutuklu sanık Ali Yılmaz’a, zincirleme halde ‘dini inanç ve hislerin istismarı suretiyle dolandırıcılık’ cürmünden 60, tutuksuz sanıklar Meltem Yılmaz’a 27,5 yıl, Güler Yılmaz’a da 18 yıl mahpus cezası verildi. Ayhan Kılınç ise tüm kabahatlerden beraat etti.

İSTİNAF’TAN BOZMA KARARI

Dosya, yapılan itirazlar ve birleşen davalardaki eksiklikler nedeniyle bozularak mahallî mahkemeye gönderildi.

Yaklaşık 8 yıl süren yargılama, duruşmalı inceleme yapan Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 25’nci Ceza Dairesi tarafından karara bağlandı. Ceza Dairesi, sanık Ali Yılmaz’ın tüm yargılama sonunda kendisini hoca, Seyyid Muhammed Ali ismiyle tanıttığı, www.seyyidmuhammedaliyolu.com isimli internet sitesi açtığı, kartvizitler bastırıp dağıttığı, bu biçimde mürit etrafı oluşturduğu, kendisine başvuran şahısları dua ile güzelleştirme konusunda ikna etmek üzere; annesi ve kız kardeşi olan öteki sanıklarla birlikte hareket ettiğinin sabit olduğunu belirterek bir kısım mağdur tarafında verilen mahpus cezalarını onadı.

Mahkeme, bir kısım mağdurun ziyanının giderilmesi, yargılama kademesinde şikayetinden vazgeçen mağdurların bulunması nedeniyle 9 kişi tarafından verilen mahpus cezalarını kaldırarak mahallî mahkemenin verdiği 60 yıl hapis cezasını 40 yıla düşürdü. Mahkeme, sanığın tutukluluk halinin devamına da hükmetti.

Sanık Meltem Yılmaz’ın tek bir mağdura yönelik dolandırıcılık kabahatini işlediğinin sabit olduğu, bu hata istikametinden 3 yıl mahpusla cezalandırılmasına hükmedilirken, diğer mağdurlar istikametinden dolandırıcılık cürmünden karar kurulmasının isabetsiz olduğu kararlaştırıldı.

Sanık Güler Yılmaz’a verilen 18 yıl mahpus cezası ise her türlü kuşkudan uzak, kesin ve inandırıcı kanıt bulunmadığı gerekçesiyle kaldırılarak, beraat kararı verildi. Ali Yılmaz’a verilen cezanın temyiz yolunun açık olduğu, öbür kararların katılaştığı belirtildi. (DHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.