“Rusya, Ukrayna tahılını Türkiye’ye sattı” argümanına Bakan Çavuşoğlu’ndan yanıt

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Birleşik Krallık Dışişleri, İngiliz Milletler Topluluğu ve Kalkınma Bakanı Elizabeth Truss, gerçekleştirdikleri ikili görüşmenin akabinde ortak basın toplantısı düzenledi.

Birleşik Krallık ile ikili ticaret hacminin ve ekonomik iş birliğinin artırılması için çalışıldığını belirten Çavuşoğlu, “Geçen sene 20 milyar dolarlık ticaret hacmimize çok yaklaştık, 19,3 milyar dolarlık ticaret gerçekleştirdik. Birleşik Krallık 2021 yılında en çok ihracat yaptığımız üçüncü ülke oldu, Almanya ve ABD’nin akabinde. Gayelerimizi büyütmek istiyoruz. Öncelikle Özgür Ticaret Anlaşması’nın genişletilmesi için çalışıyoruz. Öbür taraftan İktisat ve Ticaret Ortak Komitesi ve İş Forumu’nun toplantılarını da bu sene içinde gerçekleştirmeyi istiyoruz” sözlerini kullandı.

“UKRAYNA TAHILI İÇİN BM VE RUSYA İLE TEMAS HALİNDEYİZ”

Ukrayna’da yaşanan tahıl krizine ait bir soruyu yanıtlayan Çavuşoğlu, “Ukrayna’dan tahıl ihracatını geliştirmek için BM planı var. Biz eforlarımızı BM ile birlikte sürdürüyoruz. Hem Ukrayna hem Rusya ile temas halindeyiz. BM’nin bu planını gerçekçi bir plan olarak görüyoruz. O nedenle güçlü bir halde destekliyoruz. Ayrıyeten bu sürecin meşrutiyeti bakımından da kıymetli buluyoruz” dedi.

Çavuşoğlu, şayet bir mutabakat olursa İstanbul’da bir denetim merkezi kurulacağına dikkati çekerek, “Ukrayna kara sularının çabucak dışında bir inançlı bölge kurulacak ve burada Ukrayna limanlarına gidecek gemilerin kontörü de yapılacak silah taşınmadığından yahut öbür bir şey taşınmadığından emin olunması için. Gemilerin belirlenen eserleri taşıdığından herkes emin olmak istiyor. Baktığınız vakit pek hoş lakin tarafların muahedesi gerekiyor. O nedenle daima BM’nin eforlarına ilaveten biz de gerek Ukrayna’yla gerek Rusya’yla uğraşlarımızı sürdürüyoruz. Daha çok Rusya üzerinde odaklandık, zira İstanbul’da teknik seviyede bir toplantı gerçekleştirilmesi de planlanıyor. Şimdi bunun tarihi aşikâr değil. Rusya’dan olumlu karşılık bekliyoruz” diye konuştu.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Türkiye ziyaretinde de tahıl konusunun konuşulduğunu anımsatan Çavuşoğlu, “Onların daveti üzerine Moskova’ya askeri heyetimiz gitti. O görüşmelerin yapan olduğunu söyleyebilirim, daha yapan geçtiğini de söyleyebilirim. Sonuçta bu toplantı için tarafların evet demesi gerekiyor” diye konuştu.

“BU ESERLERİN BİZE GELMESİNE KATİYEN MÜSAADE ETMEYİZ”

Rusya’nın Ukrayna’nın tahıllarını öbür ülkelere sattığı ve bu ülkelerin ortasında Türkiye’nin de olduğu argümanlarına ait soru üzerine de Çavuşoğlu, şunları söyledi:

“Ukrayna tarafından da bu argümanlarla ilgili orta ara bilgiler geliyor. Biz her iddiayı ciddiye alıyoruz, önemli bir formda araştırıyoruz. Sonucunu da bilhassa Ukrayna tarafına bildiriyoruz. Aslında çok kolay ve bu süreci takip etmek de kolay. 5-6 dolarlık bir programla hangi geminin nereden geldiği, ne taşıdığı, bunlar takip ediliyor. Bırakın yetkilileri rastgele bir vatandaş da elindeki telefona yahut bilgisayarına yüklediği programla uçakların ve gemilerin seyri seferini kolay bir biçimde takip edebilir.

Biz bu savlar sonucunda her iddiayı ciddiye alarak incelemelerde bulunduk. Gemilerin yaptığımız incelemelerde menşeinin kayıtlarda Rusya olduğunu gördük. Ukrayna’nın tahılının yahut rastgele bir eserin Rusya yahut bir ülke tarafından alınıp gayrimeşru bir halde milletlerarası piyasalara satılmasına da karşıyız. Türkiye olarak bu eserlerin bize gelmesine de muhakkak müsaade etmeyiz.”

TRUSS: EN GEÇ ÖNÜMÜZDEKİ AY HAREKETE GEÇİLMELİ

Birleşik Krallık Bakanı Elizabeth Truss da, Ukrayna’daki savaş nedeniyle yaşanan tahıl krizine ait, “Şu anda Ukrayna’daki limanlar bloke edilmiş durumda. Dünyanın dört bir yanına gönderilecek olan tahılların bu limanlarda kaldığını biliyoruz. BM tarafından gösterilen bir dayanak olmasıyla birlikte burada bir inançlı aralık oluşturmaya çalışıyoruz. Ukrayna limanlarından bu tahılların gönderilmesinin sağlanabilmesi ve Ukrayna limanlarının Rusya hücumlarından korunması için eforlar sürdürülüyor. Fakat burada gecikmeler görüyoruz maalesef. Bu sebeple de önümüzdeki ay en geç bir aksiyona geçilmesi gerekliliği kelam konusu. Yeni mahsuller de gelecek. Bunların da aktarılması konusunda bir sorun yaşanmasın” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.