Rusya, ‘toplu mezar’ savını yalanladı

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, gündemdeki hususlara ait gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Ukrayna’nın Rus ordusundan geri aldığı Harkiv bölgesindeki İzyum kentinde Ukraynalı askerleri toplu mezarlara gömdüğüne yönelik Rusya’ya yapılan suçlamaya reaksiyon gösteren Peskov, “Bu Buça’daki senaryonun birebiri. Her şey bir senaryoya nazaran gelişiyor. Bu bir palavra ve elbette tüm bu kıssada gerçeği savunacağız” sözlerini kullandı.

ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi’nin Ermenistan’a yaptığı ziyareti kıymetlendiren Peskov, kelamda ve popülist değil, harekette ve gerçekte olan her şeyin Azerbaycan-Ermenistan bağlantılarına ve huduttaki durumun istikrarına katkı sağlayabileceğini belirtti.

ZAMANLA HER ŞEY NETLEŞECEK”

Bu halde hareketlerin hepsinin memnuniyetle karşılanabileceğini lisana getiren Peskov, “Bu cins şatafatlı aksiyonlar ve sözler olağanlaşmaya sahiden katkıda bulunabilir mi göreceğiz. Vakitle her şey netleşecek” diye konuştu.

Ukraynalı yetkililerin, Rusya’nın ilhak ettiği Kırım’ın Batı’dan alınacak uzun menzilli füzelerle bombalanabileceğine yönelik açıklamalarına da yanıt veren Peskov, “Rus topraklarına yönelik rastgele bir tez uygun bir yanıt alacaktır” dedi.

Rusya’nın Donbas’taki kelamda idarelerin bağımsızlığını tanıdığını hatırlatan Peskov, bu idarelerin güvenliklerinin sağlanması için Rusya’dan yardım istediğini ve Moskova’nın bunu gerçekleştirdiğini söyledi.

Ayrıca Peskov, Almanya’yı kastederek Moskova’nın dost olmayan kimi ülkelerle her şeye karşın irtibatının sürdüğünü tabir etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.