Rus istihbaratı, Darya Dugina suikastının zanlısına ilişkin manzaralar yayınladı

Rus siyaset uzmanı Aleksandr Dugin’in kızı Darya Dugina’nın aracına bomba konularak öldürülmesi sonrası olayın failleri araştırılırken, Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) Dugina suikastının zanlısına ilişkin imajlar yayınladı.

Rus siyaset uzmanı Aleksandr Dugin’in kızı gazeteci Darya Dugina’nın Rusya’nın başşehri Moskova’da bombalı atakta öldürülmesinin akabinde Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), Dugina suikastinin zanlısı olarak belirlediği Ukrayna vatandaşı Natalya Vovk’a ilişkin imgeleri yayınladı.

KÜÇÜK KIZIYLA RUSYA’YA GİRİŞ YAPMIŞ

Görüntülerde, 12 yaşındaki kızıyla birlikte 23 Temmuz’da Rusya’ya giriş yapan Vovk hudut kapısında saçlarının sarı olduğu daha sonra Moskova’dan bir mesken kiralayan Vovk’un daima olarak bu adrese girip çıkarken saç rengini değiştirdiği görüldü. Dugina’ya yönelik bombalı atağın düzenlendiği gün ise Vovk bir araçla Rus hudut kapısından çıkış yaparak Estonya’ya geçiyor.

FSB, SUİKASTÇİNİN VOVK OLDUĞUNU AÇIKLAMIŞTI

FSB tarafından yapılan açıklamada, “Operasyonel ve keşif faaliyetleri sonucunda, Rus gazeteci Darya Dugina suikastı FSB tarafından açıklığa kavuşturulmuştur. Suikastin Ukrayna istihbaratı tarafından hazırlandığı ve işlendiği, failin 1979 doğumlu Ukrayna vatandaşı Natalya Vovk olduğu belirlenmiştir” sözleri kullanılmış, Vovk’un 2010 doğumlu kızı Sofia Mihaylovna’nın da plana dahil olduğu açıklanmıştı.

FSB, kesin olarak suikasti Vovk’un işlediğini öne sürerken, Ukrayna ise Rusya’nın bu tezlerini reddediyor.

NE OLMUŞTU?

Moskova’nın Odintsova bölgesinde dün Rusya’nın en değerli siyaset uzmanlarından olan tıpkı vakitte Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in değerli hususlarda daima olarak fikirlerine başvurduğu Aleksandr Dugina’nın kızı Dugina’nın aracına yerleştirilen bombanın patlatılması sonucu hayatını kaybetmişti.

Aracın Dugina’nın babası Dugin’e ilişkin olduğu ve asıl maksadın Dugin olduğu öne sürülürken, kızıyla birlikte bir tertip dönen Dugin’in son anda kızıyla araçlarını değiştirdikleri ve bu sayede suikasttan kurtulduğu sav edilmişti.

Dugin, Rusça konuşulan bölgeler de dahil olmak üzere birtakım bölgelerin Rusya Federasyonu altında birleştirilmesini savunduğu kızı Dugina ise babasının fikirlerini desteklediği ve Rusya’nın Ukrayna ataklarını takviye verdiği biliniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.