Roger Waters’a Nazi soruşturması

Almanya’da polis, efsenavi rock grubu Pink Floyd’un kurucularından Roger Waters’ın, başkent Berlin’deki konserinde Nazi tarzı üniforma giydiği için soruşturma başlattığını açıkladı.

79 yaşındaki İngiliz sanatçı henüz bir yorum yapmazken, sosyal medya kullanıcıları, üniformanın grubun en ünlü albümlerinden “The Wall” ve aynı adlı filmde yer alan sahnelerin bir yeniden canlandırması olduğunu söyleyerek Waters’ı savundu.

Grubun 17 Mayıs’ta verdiği konserde solist ve bas gitarist Waters, uzun, siyah bir pardösü ve kırmızı kol bantlarıyla, imitasyon bir makineli tüfeği izleyicilere doğrulturken görülüyor.

İki çekicin çapraz durduğu, gamalı haça benzeyen sembol, 1982 yapımı, Bol Geldof’un oynadığı filmdeki kıyafetlerde de yer alıyor.

Nazi sembolleri, bayrakları ve üniformaları Almanya’da yasak. Polis, Waters’ın “halkı galeyana getirmek” suçlamasıyla soruşturulduğunu bildirdi.

Polis Sözcüsü Waters’ın giydiği kostümün “Kamu barışını tehdit eder şekilde, kurbanların kimliğine zarar verdiğini ve aynı zamanda Nazi rejiminin şiddet dolu ve keyfi yönetimini meşru kılma ve yüceltme kapasitesi olduğunu” söyledi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*