Rapor: Covid-19’da büyük global başarısızlık yaşandı

Lancet Kurulu’nun hazırladığı raporda, Covid-19 salgını sırasında “hükümetlerin başarısızlığının milyonlarca önlenebilir mevte sebep olduğu” değerlendirmesi yapıldı.

Tıp mecmuası The Lancet tarafından yayınlanan raporda, Covid-19 salgınında büyük global başarısızlık yaşandığı belirtilerek, gelecekteki global sıhhat tehditlerini aktif bir formda yönetmek için çok taraflı iş birliğinin uygunlaştırılması davetinde bulunuldu.

Dünyanın değişik yerlerinden 28 bilim insanı tarafından kurulan Lancet Komisyonu’nun hazırladığı 58 sayfalık raporda, Covid-19 salgını sırasında “hükümetlerin başarısızlığının milyonlarca önlenebilir vefata sebep olduğu” değerlendirmesi yapıldı. Raporda, hükümetlerin birçoklarının salgın paniğine hazırlıksız yakalandığı, bu nedenle, savunmasız kümeleri dikkate almada ve 2020’den beri önlenebilir vefatlar için yüksek seviyede milletlerarası iş birliği sağlamada yetersiz kaldığı kaydedildi.

Resmi makamlara bildirilmeyenler dahil dünya genelinde tahminen 17,7 milyon salgın temaslı vefatın gerçekleştiğine dikkat çekilen çalışmada, bunlara şeffaflık, rasyonellik, temel halk sıhhati uygulamaları, operasyonel iş birliği ve milletlerarası dayanışmadaki yaygın başarısızlıkların neden olduğu savunuldu.

‘BÜYÜK TRAJEDİ’

Raporu hazırlayan kurulun lideri Columbia Üniversitesinden Profesör Jeffrey Sachs, “Covid-19 pandemisinin birinci iki yılındaki insani kayıplar derin bir trajedi ve birçok seviyede büyük bir toplumsal başarısızlıktır. Gerçeklerle yüzleşmek zorundayız” tabirine yer verdi. Sachs, salgın boyunca birçok hükümetin kurumsal rasyonalite ve şeffaflığın temel normlarına bağlı kalmayı başaramadığını vurgulayarak, çok sayıda ülkenin salgını denetim etmek için global iş birliğini teşvik edemediği yorumunu yaptı.

“Şimdi, pandemiye son vermek için halk sıhhatini ve sürdürülebilir kalkınmayı teşvik eden, global sıhhat eşitsizliklerini ele alan, dünyayı gelecekteki pandemilere karşı koruyan, mevcut pandeminin kökenlerini belirleyen ve dayanıklılık inşa eden toplu harekette bulunma zamanıdır” değerlendirmesinde bulunan Sachs, tüm bunlar için dünyada bilimsel yeteneklere ve ekonomik kaynaklara sahip olunduğuna işaret etti.

2020 yılının ortalarında oluşturulan, 170 uzman üye ile 12 farklı vazife alanında çalışan Lancet Komsiyonu’nun hazırladığı raporun, Birleşmiş Milletler (BM) üyesi devletlere, BM ajanslarına, G20 ve G7 üyesi devletlere yönelik olduğu bilgisi paylaşıldı. (AA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.