Noise Suppression, Özel Sürücüyle Tüm AMD Kartlara Geliyor

AMD’nin yeni kullanıma sunduğu Noise Suppression teknolojisinden daha önce bahsetmiştik. Arka plan gürültülerini azaltmaya yaran bu özellik şu anda yalnızca RX 6000 serisi ekran kartları ve Ryzen 6000 işlemcilerdeki entegre grafiklerde çalışıyor. NimeZ olarak bilinen bir grup ise tersine mühendislik yaparak son 22.7.1 Adrenalin sürücüsünde değişiklikler yaptı.

Böylelikle Noise Suppression teknolojisinin Radeon 400/500 serisi, Vega GPU’lar ve Ryzen APU’lar da dahil olmak üzere daha eski ürünlere ulaşmasını bekliyoruz. Maalesef NimeZ’in özel sürücüsünü şu anda indiremiyoruz, ancak gelmesi an meselesi. 22.6.1 sürücüsü şu anda kullanılabilir durumda ve 22.7.1 sürümü yayınlandığında bu bağlantıdan erişilebilir olacak.

Bu üçüncü taraf sürücü ile GCN, Polaris ve Vega GPU mimarileri dahil olmak üzere RDNA 2 öncesi kartlarda AMD Noise Suppression özelliğini kullanabileceğiz. En önemlisi, yeni teknoloji AMD Ryzen ve A serisi APU’ların çeşitli nesillerine kadar ulaşacak. Noise Suppression bir kenara, NimeZ grubu bir yıldan fazla süredir Radeon GPU’lar için resmi olmayan sürücüler sağlıyor. Özel sürücülerle çeşitli optimizasyonlarla birlikte hata düzeltmeleri yapıldığını görüyoruz.

Öte taraftan bunun garantiyi geçersiz kılabilecek modifiye edilmiş bir sürücü olduğunu bir kez daha hatırlatalım. Kullanıcılar genel olarak NimeZ yazılımından memnun görünüyor, ancak dış kaynaklardan indirilen sürücülere her zaman dikkatli yaklaşmakta fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.