Nasuh Mahruki: AKUT’tan atıldım

İktidarın baskısıyla 2016’da İdare Şurası Başkanlığı’ndan 2019’da ise Onursal Başkanlık’tan istifa eden Nasuh Mahruki, kurucusu olduğu AKUT’tan bugün gelen bir elektronik postayla ‘atıldığını’ duyurdu.

Mahruki’nin toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımlar şöyle:

“- 26 yıl evvel, Türkiye’de organize ve sistemli Arama Kurtarmanın A’sı bile yokken dağcı arkadaşlarımla birlikte kurduğumuz ve 20 yılı aşkın şahsen yönettiğim AKUT’tan, AKUT’un büyük harf yazılması gerektiğini bile bilmeyen birinden gelen bir eposta ile atıldığımı öğrendim.

– AKUT Disiplin Konseyi, istifaya zorlandığım günlerden beridir taraflı, adaletsiz, yönetmeliğe ters kararlar alıyor. Tekrar birebirini yaptı. Büsbütün taraflı, maddi gerçeğe ulaşmak, tezlerin doğruluğunu araştırmak için hiçbir efor gösterilmeden DK & YK kararıyla AKUT’tan atıldım.

– Şahsen CB Kültür Sanat Genel Koord. Orhan Karakurt tarafından yönetilen siyasi baskı kumpasıyla istifam sağlandıktan sonra, işbirlikçiler AKUTu Harika Genel Konseye zorlamış ve benimle 10 küsur yıl AKUTu muvaffakiyetle yönetmiş grubu de tam değiştirmişti.

– AKUT ölçeğinde bir STK’yı yönetmeye asla ehliyetli ve liyakatli olmayan ve idarede hiçbir vakit bulunmamış bir çıkar kümesi bu prosedürle AKUT’un idaresine çöktü. Enkaz devraldık palavralarıyla Lider altına AKUT aracı çekti, Sayman kardeşini işe yerleştirdi, öteki herkes sustu.

– İstifamla OGKda verilen Onursal Başkanlık sorumluluğum ve 20 yılın emeği-birikimi gereği, AKUTun kurum kültürü ve kıymetlerine %100 muhalif gibisi keyfi ve küçük çıkarlar odaklı tüm karar ve uygulamalara her seferinde itiraz ettim ve AKUTun sahibi Türk milletini de bilgilendirdim.

– AKUT’un idaresine çökenler hakkımda baştan sona palavra ve iftiralarla dolu pek çok disiplin soruşturması açtı. AKUT’la ilgili paylaştıklarımda bir tek maddi yanılgı bulunmamasına ve söylediklerimin tamamı gerçek olmasına karşın hiçbir araştırma yapmadan hepsinde beni hatalı buldular.”

NE OLMUŞTU?

AKUT Arama Kurtarma Derneği Başkanlığından 2016 yılında istifa eden Nasuh Mahruki, 2,5 yıl sonra ise AKUT Derneği Onursal Başkanlığı’na da veda etti.

Nasuh Mahruki istifa metninde, “AKUT kurum kültürü ve kıymetlerinden kabul edilemez formda uzaklaşmış olduğu için, beş temel değerimizden ikisi Dürüstlük ve Güvenilirlik olduğu halde, AKUT içinde hepimize palavra söyleyenler ve aramızı bozanlar ısrarla korunduğu için, Disiplin Konseyi işini yapamaz hale getirildiği ve bir baskı ögesi olarak kullanıldığı için, AKUT artık kuruluş unsurlarından ve etik bedellerinden uzaklaştığı için…” tabirlerini kullanmıştı. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.