Mustafa Şentop’tan Çinli muhatabına Uygur Türkleri iletisi

TBMM Lideri Mustafa Şentop, Çin tarafından gelen talep üzerine, Çin Ulusal Halk Kongresi Daimi Komitesi Başkanı Li Zhanshu ile görüntü konferans üzerinden görüşme gerçekleştirdi.

Türkiye ile Çin ortasında çeşitli alanlarda yürütülen projelerdeki iş birliği ve ekonomik münasebetler ele alınan görüşme kapsamında, parlamentolar ortası iş birliklerinin iki ülke bağlantılarına katkısı vurgulandı.

DHA’nın haberine nazaran; devlet liderlerinin ortak iradesi sonucunda Türkiye- Çin alakalarının son yıllarda ivme kazandığı kaydedildi.

“Çin’in Türkiye’deki yatırımlarının artmasını dilek ediyoruz”

TBMM Lideri Şentop, Türkiye’nin Yine Asya Teşebbüsü kapsamında Çin Halk Cumhuriyeti’nin özel yerinin bulunduğunu, parlamentolar ortasında nizamlı diyaloğu tesis etmek ve karşılıklı ziyaretleri artırmak suretiyle ikili bağları daha da güçlendirmeyi istek ettiklerini belirtti.

Şentop, “Çin ile ikili ticaretimizi daha istikrarlı ve sürdürülebilir bir yapıya kavuşturmamız gerekiyor. Çin’in Türkiye’deki yatırımlarının artmasını istek ediyoruz.” dedi.

“Türkiye’nin duruşu net, samimi ve ahlakidir”

Uygur Türklerinin, Türkiye için kıymetli yere sahip olduğunu belirten Şentop, şöyle konuştu:

“Uygur Türkleriyle etnik, dini ve kültürel bağlarımız var. Türkiye’nin bu mevzudaki duruşu net, samimi ve ahlakidir. Öbür ülke topraklarında yaşayan soydaş ve akraba topluluklarımızı, kelam konusu ülkelerin iç işlerine karışmak için araçsallaştırma üzere bir anlayışımız olamaz. Biz bu insanları bulundukları ülkeler ile ülkemiz ortasında bir köprü, iş birliği ve münasebetleri geliştirecek bir fırsat olarak görüyor, politikalarımızı bu biçimde sürdürüyoruz. Soydaşlarımızı, bulundukları ülkede barış, huzur ve refah içerisinde, insan hakları temelinde hak ve hürriyetlere sahip oldukları bir iklimde yaşayabilmelerini ve ülkelerinin saygın birer vatandaşı olarak yaşadıkları ülkelere katkı verebilmelerini arzuluyoruz.”


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.