Mersin’de alevler büyümeye devam ediyor: ‘110 mesken boşaltıldı’

Büyükeceli Mahallesi Karadere mevkisindeki ormanlık alanda şimdi belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. İhbar üzerine bölgeye Mersin Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı hava araçları ve yer takımları sevk edildi.

Kuvvetli rüzgarın tesirli olduğu bölgede, Adana, Antalya, Karaman ve Konya’dan gruplar ile uçak ve helikopterler de söndürme çalışmalarına takviye veriyor.

Çalışmalara AFAD, UMKE, jandarma ve yurttaşlar da dayanak veriyor.

Öte yandan, söndürme çalışmalarına katılmaya giden bir arazöz Delikaya Mahallesi’nde şarampole devrildi. Kazada yara almayan arazöz şoförü kendi imkanıyla araçtan çıktı.

Ekipler, yangının Mersin-Antalya kara yoluna ulaşmaması için ağır uğraş gösteriyor.

TEDBİREN 110 HANE BOŞALTILDI

Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, yangın bölgesinde incelemede bulunduktan sonra yaptığı açıklamada, sabah saatlerinde çıkan yangına takımların süratli formda müdahaleye başladığını söyledi.

Rüzgarın da tesiriyle yangının kısmen yerleşim alanlarına yanlışsız yayılma eğilimi gösterdiğini aktaran Pehlivan, “Öncelikle şunu söz edeyim; çok şükür insan, can kaybımız yok. Tedbiren mahallelerimize yakın hanelerde, 110 haneden 450 vatandaşımızı tahliye ettik. Yangın oralara yaklaşmadan bu önlemi aldığımız için onlarla ilgili rastgele bir sıhhat sorunu ve gibisi sorun yaşamadık. Konutlarda de hanelerde de şu an prestijiyle bir sorun yok. Yalnızca ormanlık alan içerisinde metruk bir binanın yandığını arkadaşlar tespit ettiler. İçinde canlının bulunmadığı, ömür alanı olmayan metruk bir binaydı” dedi.

Pehlivan, yangına müdahale eden grupların sayısıyla ilgili bilgi vererek, tedbiren konutlarından tahliye edilen yurttaşların toplanma yerlerinin sağlandığını aktardı.

Bu yurttaşların iaşelerinin karşılanacağı noktalara taşındıklarını da lisana getiren Pehlivan, “Akşam saatlerinde şayet konutlarına dönme noktasında risk devam ederse barınmalarıyla ilgiyi de Gülnar merkezde pansiyonlarımız 460 kişi kapasiteli, onlar da hazır hale getirildi. Onunla ilgili de önlemleri almış durumdayız” diye konuştu.

“TESİSLERDE RASTGELE BİR BADİRE KELAM KONUSU DEĞİL”

Pehlivan, rüzgarın suratının biraz kesildiğini, çabanın ağır formda devam ettiğini lakin yangın için şimdi “kontrol altına aldık” sözünü kullanamadıklarını belirterek, şunları kaydetti:

“Havadan, karadan bütün takımlarımız müdahalelerini gerçekleştiriyorlar. İnşallah kısa müddet içerisinde söndürmeyi başarırız. Çalışmalar bu noktada devam ediyor. Şu an prestijiyle mahallelerimizde, hanelerimizde, buradaki tesislerde rastgele bir düşünce kelam konusu değil. Birinci etapta oralara yönelik önlemler alınmıştı, alınmaya da devam ediyor. Daha çok şu anda kuzeydoğu istikametinde bir yayılım kelam konusu. Ona da gerekli müdahaleler yapılıyor”

AK Parti Mersin Milletvekili Zeynep Gül Yılmaz, Gülnar Kaymakamı Musa Ayyıldız ve Gülnar Belediye Lideri Alpaslan Ünüvar da yangın bölgesinde incelemede bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.