Linux Windows Alt Sistemi, ‘systemd’ Desteğiyle Güncelleniyor

Microsoft, Linux için Windows Alt Sisteminin (Windows Subsystem for Linux) 0.67.6 sürümünü yayınladı. Insider’lar için sunulan bu önizleme sürümüyle birlikte WSL artık “systemd” desteği sunmaya başlıyor.

Peki systemd nedir? systemd, Linux sistemi için temel bir yapı taşı olarak tanımlanıyor; bu sistem yazılımı, PID 1 olarak çalışan ve sistemin geri kalanını başlatan bir sistem ve hizmet yöneticisi sağlamakta. Ubuntu ve Debian gibi birçok popüler dağıtım varsayılan olarak systemd yazılımını çalıştırıyor. Bu değişiklik, WSL’nin popüler Linux dağıtımlarıyla artık daha uyumlu olmasını sağlayacak ve systemd desteğine bağlı yazılımları kullanmanıza imkan tanıyacak.

Microsoft, microk8s, snap ve systemctl gibi uygulamarın systemd’ye bağımlı olarak çalıştığını söylüyor. Örneğin snap ile bir uygulamaları kolayca yüklemek için ek yükleme komutları kullanabiliyoruz. Öte yandan microk8, Kubernetes’i yerel bir makinede hızlı bir şekilde çalıştırmamıza izin veriyor.

Bu WSL sürümü şu an için Insider kullanıcıları tarafından test ediliyor. Yani güncelleme doğrudan Windows 11 kullanıcılarına ulaşmıyor ve gelmesi biraz zaman alabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.