LGS imtihan giriş evrakı ne vakit yayınlanacak? LGS için geri sayım başladı…

Milyonlarca öğrencinin iştirak göstereceği LGS için artık geri sayım başladı. LGS imtihan giriş dokümanı, 27 Mayıs tarihinde e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi üzerinden açıklanacak. Değişiklik yapılmayan imtihanda, tekrar geçen sene olduğu üzere öğrencilere çoktan seçmeli toplam 90 soru sorulacak. LGS 5 Haziran’da yapılacak, birinci oturum 09.30’da, ikinci oturum ise 11.30’da başlayacak.

Her yıl milyonlarca öğrencinin yeterli bir lisede eğitim almak hedefiyle katıldığı LGS için artık kısa bir müddet kaldı. Bu sene imtihanda oturumlar, imtihan mühletleri, soru sayıları ve ders dağılımlarında rastgele bir değişiklik yapılmadı. LGS sonuçları 30 Haziran 2022’de “www.meb.gov.tr” internet adresinden ilan edilecek.

LGS İMTİHAN GİRİŞ EVRAKI NE VAKİT YAYINLANACAK?

Kılavuza nazaran fotoğraflı imtihan giriş dokümanı, 27 Mayıs’tan itibaren e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi üzerinden açıklanacak. Okul müdürlükleri bu tarihten itibaren öğrencilerinin imtihan giriş evraklarını alacak ve mühürleyerek öğrencilere teslim edecek. Birinci oturum saatiyle 09.30’da, ikinci oturum ise 11.30’da başlayacak. Birinci oturumda öğrencilere Türkçe, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisi ile yabancı lisan derslerinden toplam 50 soru sorulacak ve 75 dakika yanıtlama mühleti verilecek. İkinci oturumda ise öğrencilere matematik ve fen bilimleri derslerinden toplam 40 soru sorulacak ve öğrencilerin yanıtlaması için 80 dakika müddetleri olacak. Sözel ve sayısal kısımlardaki her bir alt test için hakikat ve yanlış karşılık sayıları belirlenecek. Her bir öğrencinin, her bir alt testine ilişkin ham puanı, ilgili teste ilişkin hakikat karşılık sayısından yanlış karşılık sayısının üçte biri çıkarılarak hesaplanacak.

LGS SONUÇLARI 30 HAZİRAN’DA

İmtihan sonuçları, 30 Haziran 2022’de “www.meb.gov.tr” internet adresinden ilan edilecek. Öğrencilere imtihan sonuç evrakları posta yoluyla gönderilmeyecek.

LGS 2022 NE VAKİT?

Ulusal Eğitim Bakanı Özer’den LGS açıklaması geldi. Bakan Özer; “Liselere Geçiş İmtihanı 5 Haziran’da yapılacak” dedi.

İMTİHANDA DEĞİŞİKLİK YOK

Bakan Özer, “LGS merkezî imtihanında oturumlar, imtihan müddetleri, soru sayıları ve ders dağılımlarında rastgele bir değişiklik yapılmadı. Geçen yıl olduğu üzere 2022 yılında da imtihan uygulaması iki oturum hâlinde gerçekleştirilecek. Öğrencilere hepsi çoktan seçmeli toplam 90 soru sorulacak” değerlendirmesinde bulundu.

Bu yıl birinci defa görme ve işitme yetersizliği olan öğrenciler için erişilebilir kılavuzlar hazırlandı.

Bakan Mahmut Özer, Bakanlık olarak özel eğitim öğrencileriyle ilgili pek çok yeni çalışmayı hayata geçirdiklerini söz ederek, “Bakanlık olarak 2022 Yılı İmtihanla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına Ait Merkezi İmtihan Müracaat ve Uygulama Kılavuzu’nu bu yıl birinci sefer görme yetersizliği olan öğrenciler için ‘sesli betimleme’ ve işitme yetersizliği olan öğrenciler için ise ‘işaret dili’ ile düzenleyerek erişime sunduk” bilgisini verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.