Konya’da, 2 hastanın burnundan sinek larvası çıktı

Konya’da, hapşırma ve burun tıkanıklığı şikayetleri ile hastanelere giden 2 kişi, sama nezlesi tanısı ile ilaç kullanmaya başladı.

Şikayetleri geçmeyen hastalar, özel bir hastanede Kulak Burun Boğaz Uzmanı Prof. Dr. Kayhan Öztürk tarafından muayene edildi.

Hastaların birinin burnunda 3, oburunun burnundan 1 larva (kurtçuk) çıkarıldı.

AA’nın haberine nazaran; halk ortasında kurt ya da kurtçuk olarak isimlendirilen larvaların sinek yumurtasıyla bulaştığını söyleyen Öztürk, larvaların burna ya da göze yerleştiğini, sinüsler içerisinde saklanan larvaların burun içerisinde gezinerek alerjik şikayetlere neden olabildiğini söyledi.

“Şikayetler ani başlıyor ve uzun sürebiliyor”

Burun içinde dolaşan larvaların burunu kaşındırarak akıntıları artırdığını, bu akıntılardan beslenerek hayatını idame ettirdiğini anlatan Öztürk, “Bir hastamızda şikayetler 17 gün sürmüştü. Burunda çok ender rastlanan bu olayda, şikayetler ani başlıyor ve uzun sürebiliyor.” dedi.

“Kurtların burun salgılarından beslendiğini düşünmekteyiz”

Öztürk, larvaların burunda, tedaviye karşılık vermeyen alerjik semptomlara neden olduğunu lisana getirdi. Larvaların burun içerisindeki hareketlerinin burun salgılarını artırdığını belirten Öztürk, “Kurtların bu salgılardan beslendiğini düşünmekteyiz. Tedavide kurtları çıkarmak gerekmektedir. Hastamızda, muayenede yanak ardı sinüs dediğimiz maksiller sinüsten çıkan küçük bir sinek cinsinin larvalarını gördük. Hastamızdan 3 larva çıkardık.” diye konuştu.

Gözden 16 larva çıkarıldı

Öztürk, öbür hastanın da gözünden daha evvel 16 larva çıkarıldığı hikayesiyle kendilerine başvurduğunu söyledi.

“Ani başlayan alerji şikayetlerinde burun içerisindeki larvalar araştırılmalı”

Larvanın gözyaşı kanalı yoluyla burna ve sinüs içerisine yerleşip, sağ maksiller sinüs içerisinde yuva yaparak hastada 17 gün süren burun tıkanıklığı ve hapşırma şikayetlerine yol açtığını anlatan Öztürk, şöyle konuştu:

“Hasta tekraren kulak burun boğaz muayenesine girmesi ve birçok alerji ilacı kullanmasına karşın şikayetleri geçmeyince hastanemize başvurdu. Hastanın yapılan muayenesi ve radyolojik muayenesinde larva ile uyumlu görünüm olması üzerine hasta operasyona alınarak sinüs içerisinden bir larva çıkarıldı. Süreç sonrası sonraki gün hastalarımızın hiçbir şikayeti kalmadı. Alerjik tedaviye karşılık vermeyen, ani başlayan alerji şikayetlerinde burun içerisindeki larvalar araştırılmalı, cerrahi olarak yaşadıkları alandan çıkarılmalıdır.”

Öztürk, süreci, lokal anestezi altında sinüs genişletilerek yaptıklarını, hastanın, müdahale sonrası olağan yaşantısına döndüğünü kelamlarına ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.