Kiralık meskenlerin metrekare fiyatı uçuşa geçti! Bakan Murat Kurum’dan açıklama

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi‘nin (BETAM) çalışmasına nazaran, Türkiye genelinde ortalama kiralık konut ilan metrekare fiyatındaki yıllık artış oranı nisan ayında yüzde 182,7 olurken ortalama kiralık konut ilan metrekare fiyatı 48,5 TL’ye yükseldi.

Çalışmaya nazaran yıllık kira artış oranı İstanbul’da yüzde 140, Ankara’da yüzde 133,9, İzmir’de ise yüzde 110,8 oldu. Bu gelişmeler sonucunda ortalama kiralık konut ilan metrekare fiyatları İstanbul’da 60 TL’ye, Ankara’da 29 TL’ye, İzmir’de ise 38,3 TL’ye yükseldi.

BETAM’ın çalışmasında şöyle denildi:

  • Enflasyondan arındırılmış (reel) kira fiyatları hem ülke genelinde hem de üç büyük vilayette artmıştır. Birinci kere geçen ay yayınladığımız kiralık konut talep göstergesi geçen aya kıyasla yüzde 6 geride olmasına karşın talep hala güçlü bir düzeydedir. Kiralık konut arzını ölçtüğümüz kiralık ilan sayısı ise ülke genelinde, İstanbul’da ve Ankara’da düşerken, İzmir’de yükselmiştir. Bununla birlikte, kiralık ilanların ne kadarının kiralandığını gösteren kiralanan konut sayısının toplam kiralık ilan sayısına oranı da geçtiğimiz aya nazaran ülke genelinde ve üç büyük vilayette düşmüştür. Kiralık ilanların ne kadar müddet yayında kaldığını ölçen kapatılan kiralık ilan yaşı hem ülke genelinde hem de üç büyük vilayette azalmıştır.

KURUM: KİRA ARTIŞLARIYLA İLGİLİ 10-15 GÜN İÇİNDE BİR DÜZENLEME MECLİS’E GELEBİLİR

Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum

Kurum, “Bakanlarımızla birlikte bir çalışma kümesi oluşturduk. Kira artışlarıyla ilgili 10-15 gün içinde bir düzenleme Meclis’e gelebilir. Pandemi sürecinin başından itibaren tüm dünyada yaşanan tedarik zincirindeki problemleri, güç krizindeki sıkıntılarda vatandaşımızın yanında olduk. Vatandaşlarımız müsterih olsunlar, bu alanda da muhafazaya desteklemeye devam edeceğiz” tabirlerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.