Kimya kesiminden birinci 5 ayda 13,6 milyar dolarlık ihracat

İstanbul Kimyevi Unsurlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nden (İKMİB) yapılan açıklamaya nazaran, kimya dalı; mayısta üst üste 3’üncü sefer ihracat başkanı olurken, birinci 5 ayda gerçekleştirdiği 13,6 milyar dolarlık ihracat ile liderliğini muhafazaya devam ediyor.

Dalın mayıs ayı ihracatı geçen yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 30,7 artarken, birinci 5 aylık periyotta yapılan ihracat yüzde 41,6 artış gösterdi.

İhracat sayılarını pahalandıran İKMİB İdare Konseyi Lideri Adil Pelister, kimya bölümü olarak istikrarlı bir halde ihracatı artırmaya ve ihracat liderliklerini müdafaaya devam ettiklerini belirterek, şunları kaydetti: “Mayısta gerçekleştirdiğimiz 2,8 milyar dolarlık ihracat ile üst üste 3’üncü kere en çok ihracat yapan birinci dal olduk. Birinci 5 aylık devirde ise dal ihracatımız 13,6 milyar doları aştı. Dalımızı 3’üncü sefer birinciliğe taşıyan tüm ihracatçılarımızı gönülden tebrik ediyor ve gurur duyuyorum. İKMİB olarak, salgının tesirlerinden sıyrılmaya çalıştığımız bu yıl, fuar ulusal iştirakleri, alım ve ticaret heyetleri üzere tüm faaliyetlerimize daha fazla yük verdik. Son olarak, 23-24 Mayıs’ta İstanbul’da Pakistan özel nitelikli alım heyetini, 25-26 Mayıs’ta Cosmetics & Home Deva Ingredients (CHCI) Fuarı alım heyetini ve 26-27 Mayıs’ta İDEX Fuarı ile eş vakitli alım heyeti programımızı gerçekleştirdik. Önümüzdeki devir ihracatımızı tıpkı biçimde sürdürebilmemiz için bilhassa de KOBİ’lerimize yönelik uzun vadeli ve düşük faizli kredi ve teşviklere muhtaçlığımız var. Global olarak enflasyonun yüksek seyrettiği, Rusya-Ukrayna krizi münasebetiyle süratle artmaya devam eden emtia, güç ve besin fiyatları ile ham husus fiyat artışlarının olduğu, eser tedarik etmenin zorlaştığı bir periyodu yaşıyoruz. Münasebetiyle bu aksilikleri bertaraf edebilmek ve gayelerimizi yakalamak, hatta aşmak için takviyelerin artmasını bekliyoruz. Türk kimya dalı olarak ülke ekonomimize sağladığımız katkıyı artırmak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.”

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.