İTO Lideri Avdagiç: ‘BTM, genç teşebbüslerin doğum yeri olacak’

“GELENEKSEL YATIRIMCILARIMIZI DİJİTAL ÇAĞIN YATIRIMCILARINA DÖNÜŞTÜRÜYORUZ”

Türkiye’nin yetiştirdiği yeni jenerasyon markalarla global çapta büyük yatırım topladığına dikkat çeken Sekib Avdagiç, “Geleneksel yatırım araçlarının pabuçları dama atılıyor. Artık, gayrimenkule yatırım yapmak ‘out’ olurken; çocukların ve gençlerin ilgi alanındaki oyunlar, alışveriş platformları ve gibisi iş alanlarına yatırım yapmak ‘in’ oldu. Bugün biz de iftiharla tabir ediyoruz ki, değişen ve dijitalleşen dünyanın ülkemizdeki öncülerinden biri de BTM’dir. Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi’nden yalnızca Turcorn çıkarmak üzere bir savımız yok. Maksadımız bu merkezin, ülkemizi kalkınmasına katkıda bulunacak tüm genç teşebbüslerin doğum yeri olmasını sağlamak. Son 5 yılda BTM teşebbüslerinin değerlemesi tam 395 kat arttı. BTM’nin fizikî kapasitesi 6 katına çıktı, bünyesindeki program sayısı 7’ye yükseldi. Daha da değerlisi 18 yaşından 78 yaşına kadar uzanan geniş bir yelpazede girişimcilere takviye verdik, veriyoruz” halinde konuştu.

“YATIRIM DEĞERLEME FİYATI 1.5 MİLYAR LİRAYA ULAŞTI”

Girişimciliğe dair olabilecek tüm düzenekleri bünyelerinde barındırdıkları için 5. yaşını ‘Girişimin Merkezi’ sloganı ile kutladıklarını belirten BTM Genel Müdürü İbrahim Elbaşı, “BTM olarak bu yılın birinci 6 ayını nasıl geçirdiğimize dair sizlere kısa bir özet geçmek isterim. 2022’nin birinci 6 ayındaki yatırımlarla birlikte BTM teşebbüslerinin toplam yatırım değerlemesi 1.5 milyar lirayı buldu ve Teşebbüslerimizin toplam satış ölçüsü ise 93 milyon 500 bin TL’ye ulaştı. Birinci 6 ayda 1000’e yakın girişimciye hizmet etme bahtı sahip olurken tekrar bu 6 ay içerisinde İstanbul Kalkınma Ajansı’nın dayanaklarıyla erken basamak teşebbüsler için yatırımcı geliştirme program olan Yatırımcı Hızlandırma Programı’nı hayata geçirdik. Beklenenin çok üzerinde bir talebin olduğu ve geçtiğimiz haftalarda birinci mezunlarını verdiğimiz bu programdan 109 iş insanı startup yatırımcısı olarak mezun oldu” dedi.

Elbaşı, “Bu vesile ile kıymetli liderim Sayın Şekib Avdagiç ve idaresine girişimcilere yönelik empatik süreçleri geliştirmemizi ve uygulamamızı sağladıkları, yalnızca bize değil birebir vakitte girişimcilerimizin kederlerine de ortak oldukları ve bir yol arkadaşı üzere hareket etmemizi sağladıkları için şükranlarımı arz ediyorum. BTM grubuna ve İstanbul Ticaret Odası’nın tüm işçisine de buradan teşekkürlerimi sunuyorum” diyerek kelamlarını tamamladı.

PROGRAM SONUNDA 14 TEŞEBBÜSÇÜ SUNUM YAPTI

Sahne XL aktifliğinin sunumunu teknoloji müellifi ve programcı Ahmet Can Şit yaptı. Aktiflikte Keynote Speaker olarak yer alan Levent Erden “Hıza Dayanıklılık: Vakte Değil, Sürate Sağlam Olma Gereği. Çeviklik Aslında Sürate Hükmetmektir” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. İki kısımda düzenlenen aktifliğin birinci kısmında 7, ikinci kısmında da 7 olmak üzere toplam 14 teşebbüsçü, teşebbüslerini tanıttı.

Sunum yapan teşebbüsler ise şöyle:

Smesh: Kartvizit problemini ortadan kaldıracak bir teşebbüs.

Rentrovi: Hem mesken sahiplerini hem de kiracıları keyifli edecek bir teşebbüs.

Kolektif Öyküler: Üreticiliği ortaya koyarak toplumsallaşma ve cümbüş içeren bir platform.

Nowin Teknoloji: Oral işlevlerdeki sorunları erken teşhis ederek, hastaya gereken en âlâ tedavi formülünün teknolojik altyapısını kullanarak tahlile kavuşturuyor.

Ara Robotik: Geniş ticari yerlerin bakımı için harcanan emek, güç, vakit ve maliyetten yüksek oranda tasarruf edilmesini sağlıyor.

Alter8: Dinamik bir ömür üslubunu tercih eden genç yetişkinler için süreksiz, akıllı ve mikro ölçekli ömür ünitelerinden oluşan bir barınma ağı.

Playtrick: Dünya çapında hit oyunlar geliştirerek insanların hayatlarında eğlenceli vakitler yaşamalarını amaçlayan oyun şirketi.

Hiperaktif Kredi: Riskin evvelce gerçek iddia edilmesi için akıllı kredi tahliller sunan bir fintech şirketi.

MUSIWARS: Müzik kelamı müellifleri ve beste üreticileri için Türkiye’nin küresel manadaki birinci ve tek dijital pazaryeri ve tıpkı vakitte yetenek idaresi platformu.

Ocalis: Tekrarlı işlerde çalışanların kas-iskelet hastalıklarına maruz kalmasını önleyici/öteleyici dış iskelet sistemleri geliştiriyor.

Liquid Assets: Ferdî nakdi birikimleri tek bir yerden izleyebileceğiniz, yeni piyasa fiyatlarını takip edebileceğiniz ve piyasa hareketleri hakkında anlık fiyat uyarısı alabileceğiniz bir uygulama.

Postuby: Toplumsal medyada ne paylaşsam sıkıntısını ortadan kaldıran, abonelerine paylaşmaya hazır içerikleri yapay zeka dayanağı ile sağlayan platform.

Co-Influencer: Markaları eser ve hizmetlerine yönelik en uygun Nano ve Mikro influencerlar ile bir ortaya getiren dijital organik içerik üretici platformu.

Yuppy Games: Teknoloji ve üreticiliği birleştirerek yüksek kalitede taşınabilir oyunlar geliştiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.