İtfaiye Daire Başkanı: Başakşehir’deki yangın çıktığında büyümemesi için hiçbir tedbir alınmamış

Başakşehir OSB’deki 6 katlı binada çıkan yangın dün kontrol altına alındı. İBB İtfaiye Daire Başkanı Remzi Albayrak, yangına karşı binada hiçbir önlem alınmadığını söyledi.

İstanbul’un Başakşehir ilçesindeki İkitelli Organize Sanayi Bölgesi’ndeki 6 katlı fabrikanın çatı katında çıkan yangına dün de müdahale edildi. Soğutma ve yıkım işlemleri yapılan binanın içine giren itfaiye ekipleri arama çalışması yaptı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) İtfaiye Daire Başkanı Remzi Albayrak, bina içinde çok fazla yanıcı, parlayıcı ve patlayıcı malzeme olduğu için yangının sönmesinin uzun sürdüğünü söyledi.

Albayrak, 4 gün süren yangına ilişkin BirGün’e yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Yangın 60 saatte kontrol altına alındı. Bu binada da farklı iş yerleri var ve itfaiyenin rahat çalışabilmesi mümkün değil. Bina iskânsız, iş yerleri ruhsatsız. Buradaki iş yerlerinin tamamı OSB’nin sorumluluk alanında. Bizim sadece olay çıktıktan sonra yangına müdahale edebiliyoruz. Bizde uluslararası standart süreler içinde 515 personel ve 145 araçla yangına müdahale ettik.”

Yangının hızla yayıldığını belirten Albayrak, şöyle devam etti:

“6 katlı bina 3 farklı zaman diliminde inşa edilip birbirine eklenmiş. Her bir katı 5 bin 500 metrekare. Bina 3 aşamadan oluşuyor ve bir ucundan öbür ucuna komple açık depolama sistemi yapıldığı için yangın çıktığında çok çabuk yayıldı. İtfaiyecilerimiz ilk başta içeriye giriyorlar ancak malzemelerin patlama riskini gördükten sonra şahsi güvenliklerini alabilmek adına dışarı çıkıyorlar. Binaya müdahale ediliyor. Binanın orta kısımlarına yangının tam merkezine su ve köpük ilk başta hiç sıkılamıyor. Yangın çıktığında büyümemesi için hiçbir tedbir alınmamış.”

İmamoğlu da ziyaret etti 

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da, bölgede incelemelerde bulundu. İmamoğlu, “Bu saatten sonra ilgili soruşturmalar ya da buradaki bir takım hukuki süreçler işleyecek. İtfaiyeyle ilgili ekstra iş birliği yapabileceğimiz hususlar var mıdır, noktasında toplantımız olacak” dedi.

Öte yandan Fatih’teki İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’nin öğrenci yemekhanesinin arkasındaki personelin soyunma odasında da yangın çıktı. Ölen ya da yaralananın olmadığı yangın, itfaiye ekiplerince kısa sürede söndürüldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir