İstinaf, cinsel atak sanığına ‘iyi hal’ indirimini bozdu

Denizli’de takip ettiği D.A.’ya (23) cinsel atakta bulunan Hasan Ali Seçkin’e (28) lokal mahkemenin 1,5 yıl düzgün hal indirimi uygulayarak verdiği 7,5 yıl mahpus cezası kararı, istinaf mahkemesince bozuldu. Mahkeme, indirimi kaldırıp, cezanın toplumsal ve uyarma maksadı dikkate alınarak sanığı 12 yıl mahpusla cezalandırdı. Kararı Yargıtay da onadı.

DHA’nın aktardığına nazaran olay, 28 Temmuz 2020 tarihinde Merkezefendi ilçesinde meydana geldi. D.A.’yı bıçakla tehdit edip cinsel atakta bulunan Hasan Ali Seçkin hakkında 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde ‘basit cinsel saldırı’ kabahatinden dava açıldı. Suçlamaları reddeden Seçkin, 9 yıl mahpus cezasına çarptırıldı. Mahkeme, güzel hal indirimi uygulayarak cezayı 7,5 yıla indirdi.

D.A.’nın avukatı Melike İlkgül Yurttürk mahallî mahkemenin verdiği cezayı az, sanık avukatları ise çok bularak istinafa taşıdı. Dava Antalya Bölge Adliye Mahkemesi 6. Ceza Dairesi’nde yine görüldü.

Görülen dava sonucunda 6. Ceza Dairesi sanık hakkında mahallî mahkemenin verdiği indirim kararını kaldırdı. D.A.’nın avukatı Melike İlkgül Yurttürk, örnek bir karar alındığı belirterek, “Yerel mahkeme tarafından sanığa 9 yıl mahpus cezası verildi ve bu kararda âlâ hal indirimine gidilerek 7 yıl 6 ay mahpus cezasına çarptırıldı. En hoş karşılığı bölge adliye mahkemesi verdi. İndirimler iptal edildi. Hiçbir indirim yapılmadı ve ceza 12 yıla yükseltildi. Ceza Yargıtay’da da onandı. Münasebet olarak sanığa verilen cezanın toplumsal ve uyarma emeliyle, bu cürmün toplumsal kıymeti sebebiyle artırım yoluna gidildiği yazıldı. Cezaların caydırıcılığı yanında toplumsal değerinin de dikkate alınması gerektiği ve bu bahisle ilgili bakılacak davalarda mahkemelerin bu konuları gözetmesi gerektiği ortaya çıktı” dedi. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.