“İstanbul’daki ‘yarısı bizden’ kampanyası deprem bölgesinde de olmalı”

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde 6 Şubat’ta 7.7 ve Elbistan ilçesinde 7.6 büyüklüğündeki iki deprem Kahramanmaraş dahil 11 ilde büyük yıkıma neden oldu. Yıkımla beraber can kaybı ise 45 bini geçti. Budan sonra yaşanacak depremlerde can ve mal kaybının önlenmesi için Kahramanmaraş, Kilis, Osmaniye, Mersin ve Adana olmak üzere 5 ilde 9 müteahhitler birliği birleşerek Doğu Akdeniz İnşaat Müteahhit Birlikleri Federasyonu’nu (DAİMFED) kurdu.

Mustafa Karslıoğlu, DAİMFED üyeleriyle Adana tesislerimizi ziyaret ederek derneğin çalışmaları hakkında bilgi verdi.

İNŞAAT TAMAMLAMA SİGORTASI

DAİMFED Genel Başkanı Mustafa Karslıoğlu, İstanbul’da kentsel dönüşüm için hayata geçirilen, ‘yarısı bizden’ uygulamasının başta deprem bölgesindeki iller olmak üzere tüm ülkede hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi. Karslıoğlu, “Adana’da dönüşüm çalışmalarına devam ediyoruz. Halka kentsel dönüşümün önemini anlatıyor, izleyecekleri yolu gösteriyoruz. DAİMFED olarak önemli çalışmalar yaptık. İnşaat tamamlama sigortasını geliştirdik. Diyelim inşaat başladı müteahhit öldü, battı, kaçtı. İşte burada sigorta devreye giriyor ve yarım kalan inşaat tamamlanıyor. Kimse mağdur olmuyor. İnşaat tamamlama sigortası maliyetin yüzde 10’una tekabül ediyor ama bunu daha aşağı çekmek için girişimlerimiz devam ediyor” diye konuştu.

İMAR AFFI YAPILMAMALI

Mimarlar Odası Adana Şube Başkanı Sedat Gül imar affı uygulamasından vazgeçilmesi gerektiğini söyledi. Gül, “Sivil topluma, meslek odalarına ve bilim insanına kulak tıkayan siyasetçiler yüzünden daha ne kadar insan ölecek, ne kadar bina yıkılacak, ne kadar kent yerle bir olacak” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir