İstanbul’da geçersiz oturma müsaadesi düzenleyen yabancı asıllı kişi yakalandı

Yürütülen bir soruşturma çerçevesinde harekete geçen İstanbul Emniyet Müdürlüğü Göçmen Kaçakçılığıyla Çaba ve Hudut Kapıları Şube Müdürlüğü takımları, Türkiye’de oturma yahut çalışma müsaadesi reddedilen yabancılara toplumsal medya hesapları üzerinden düzmece evrak düzenleyen bir danışmanlık şirketi tespit etti.

Toplumsal medya üzerinden paylaşım yapıyordu

İHA’nın haberine nazaran; birinci olarak çeşitli toplumsal medya platformları üzerinden “İkamet müsaadesi reddedilen yabancılara tekrar ikamet müsaadesi çıkartılabileceği” biçiminde açıklamalarda bulunan ruhsatsız danışmanlık şirketinin yeri ve sahibinin kimlik bilgileri belirlendi.

Esenyurt’taki adrese baskın düzenlendi

Görüntülü paylaşımlarla müşteri toplayan A.E.S. isimli zanlıyı yakın takibe alan emniyet grupları, kelam konusu danışmanlık şirketine yönelik dün Esenyurt’ta bir adrese baskın düzenledi.

Şirketin yabancı asıllı sahibi yakalandı

Fiziki takibin sonunda akşam 17.00 sıralarında şirketin Esenyurt’taki ofisine yapılan operasyonda, kelam konusu danışmanlık şirketinin sahibi olduğu ileri sürülen yabancı asıllı A.E.S. isimli kuşkulu yakalandı.

Baskın sırasında yanında bulunan yabancı da sorgulandı

Gözaltına alınan A.E.S. sorgulanmak üzere İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürülürken, baskın sırasında yanında bulunan M.T.T. isimli bir öteki yabancının ise bilgi sahibi olarak emniyete götürülerek tabirine başvuruldu.

Geçersiz evraklar, makbuzlar ve para ele geçirildi

Geçersiz evrak üzerindenden ikamet müsaadesi tertiplendiği belirlenen şirketin merkezinde yapılan aramalarda ise uydurma olduğu düşünülen 2 süreksiz müdafaa evrakı, para makbuzları, bu cürümden elde edildiği bedellendirilen 3 bin 950 lira ve 255 dolar para ile çok sayıda dijital malzeme ele geçirildi.

Operasyon çerçevesinde yakalanan A.E.S. ile ilgili “Resmi Dokümanda Sahtecilik” cürmünden tahkikat başlatıldı. Zanlının, başlatılan isimli süreçlerinin akabinde hudut dışı süreçleri için İstanbul Vilayet Göç Yönetimi Müdürlüğüne teslim edileceği belirtildi. Yakalanan A.E.S.’nın yönettiği “danışmanlık şirketi” ismi altındaki ruhsatsız işyerinin kapısına ise zabıta takımları tarafından mühür vuruldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.