İstanbul Havalimanı’ndan saatlik odalara ağır ilgi

Koronavirüs salgını çerçevesinde olağanlaşma süreci devam ederken İstanbul Havalimanı’nda da uçuşların artmasıyla birlikte terminal içerisinde bulunan havalimanı otelinde doluluk oranları arttı. En fazla Rus yolcuların talep gösterdiği otelde günlük konaklamanın yanı sıra saatlik konaklama seçeneği de bulunuyor. En çok talep gösterilen seçeneklerden biri ise saatlik konaklama tipi. Otelde dinlenmek isteyen yolcular asgarî 4 saat oda rezervasyonu yapabiliyor.

İHA

“Yolcu sayısı geçtiğimiz yıllara nazaran kıyaslanamayacak derecede sayısı fazla”

İstanbul Havalimanı dış sınırlar terminalinde bulunan otel 2021 yılını yüzde 75 doluluk oranıyla kapattı. Pandemi periyodunda bile havalimanı oteline ağır ilginin devam ettiğini söyleyen YOTEL Genel Müdürü Bora Göymen, “İşlerimiz uçuşların artmasıyla epey yeterli bir seviyeye geldi. Yolcu sayısı geçtiğimiz yıllara nazaran kıyaslanamayacak derecede sayısı fazla. Şuanda bulunduğumuz durum nitekim umut verici. Bu yalnızca havalimanı otelciliği yahut İstanbul otelciliği için değil Türkiye otelciliği için de bence müspet bir durum. Tamamiyle hazırız. Zati iki yıldan beri bunun hasretini duyuyorduk. Bütün planlarımızı bu yılı en âlâ biçimde tamamlamak için yapıyoruz. Sayılar konusunda bilgi vermek gerekirse; aslında 2021 yılı da bizim için epey uygun geçmişti, öbür kentlere ve Türkiye’deki duruma nazaran. Hatta küresel bir marka olduğumuz için dünya çapındaki başka otellerimizde nazaran de havalimanımızdaki bu otel epey başarılıydı. 2021 yılını yüzde 70-75 dolulukla bitirdik. Türkiye ve kente baktığımızda bu durum zannedersem yüzde 55’lerdeydi” formunda konuştu.

İHA


En çok Rus yolcular tercih ediyor

Oteli tercih eden ülkelerin en başında Rus yolcuların bulunduğunu kaydeden Göymen, “Misafir profiline baktığımız vakit pandemi öncesi 2019’da Amerika hava ve kara tarafında en yüksek düzeyde konuk profiline sahipti. Ondan sonra Rusya ve akabinde İngiltere geliyordu. Pandemide orantılar büsbütün değişti. Pandemide Amerika profili büsbütün düştü. Rusya birinci sıraya yükseldi. Ukrayna ikinci sıraya çıkmıştı. Pandemi sonrasında bu değişti. Rusya ve Ukrayna’nın savaş durumundan ötürü biraz eskiye döndük. Şuan Amerika her iki otelimizde de ikinci sırada Rusya birinci sırada, İngiltere üçüncü sırada” tabirlerine yer verdi.

Saatlik konaklamalara ağır ilgi

Otelde konaklayan yolcuların saatlik odalara ağır ilgi gösterdiğini belirten Bora Göymen, “Saatlik odalarımız gitgide artmaya başladı. Gecelik konaklamalarımız oluyor, bir de en az 4 saatlik konaklamalarımız oluyor. Bilhassa hava tarafında konuklarımız daha çok saatlik konaklamaları tercih ediyor. Zira bekleme müddetleri uçuşlar da daha çok arttığından ötürü 12-16 saat aralığında oluyor. Hasebiyle tercihlerini saatlik kullanımdan yana kullanıyorlar. Kara tarafında da gecelik konuklar konaklıyor. Kara tarafında ortalama yüzde 90 gecelik, yüzde 10 saatlik konaklamalarımız var. Hava tarafında ise bu durum yüzde 50-50 ya da yüzde 60 saatlik yüzde 40 gecelik olarak değişiyor. Güne baktığınız vakit geliş saatleriyle orantılı bir fiyatlandırma yapıyoruz. 4 saatlikler 90 Euro’dan başlıyor lakin öğle vakti 12.00 ila 17.00 ortası yani en az konaklama muhtaçlığının olduğu vakitlerde bu fiyat 70 Euro’lara kadar da düşüyor. Gece olursa ve talep olursa haftanın aşikâr günleri Perşembe, Cuma ve Pazar günler uçuş daha fazla oluyor. O vakit da 4 saatlik en az kalış müddeti 110 Euro’lardan başlıyor diyebiliriz” dedi.

“İstanbul Havalimanı’nın çok sayıda insanı getirmesi bize çok büyük avantaj sağlıyor”

Göymen, “Çoğu havalimanı oteli genelde alışılagelmiş havalimanına yakın yerlerde oluyor. Bizim yapımız terminalin içerisinde. Yani terminalin içinde 451 odası olan hem pasaport sonrası hem pasaport öncesi imkan tanıyan diğer bir otel olduğunu düşünmüyorum şuan dünyada yok. Sayısı da esasen 451 değil. Dediğim üzere ya terminal içinde pasaport öncesi var, yada sonrası var. İkisinin birden olup da 451 odası olan yok. Burada da İstanbul Havalimanı’nın HUB(aktarma merkezi) olması, ve çok sayıda insanı getirmesi, bize çok büyük avantaj sağlıyor. Hava ve kara tarafında memleketler arası kümeleri alıyoruz. Müzik kümeleri, futbol kadroları, basketbol ekipleri, voleybol, hentbol grupları var. Hasebiyle milletlerarası karşılaşmalara gidiyorlar. Ünlü olarak dersek onlar bu otelimizde kalıyorlar” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.