İşgalci İsrail Batı Şeria’da Filistinlilere ilişkin iki yapıyı yıktı

Filistinli Lokal Müdafaa ve Çaba Komitesi Koordinatörü Fuad el-Amur, AA muhabirine yaptığı açıklamada, mevzuya dair bilgi verdi.

İsrail güçlerinin El Halil’in güneyindeki birtakım yerleşim alanlarına baskınlar düzenlediğini belirten Amur, askerlerin Teğin ve Um Kassah köylerinde Filistinli ailelere ilişkin iki yapıyı yıktığını aktardı.

Amur, İsrail güçlerinin bölgeden çekilmeden evvel tarım alanlarının sulanması için oluşturulan bir su havuzunu da yıktığını, yıkımların “ruhsatsız” yapılaşma mazeret edilerek Filistin nüfusunu kısıtlama ve Yahudi yerleşim ünitesi projeleri lehine toprakları terk etmelerini sağlama gayesiyle gerçekleştirildiğini kaydetti.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te yasa dışı Yahudi yerleşim üniteleri inşa eden İsrail, kelam konusu bölgelerde ikamet eden Filistinlilere çeşitli zorluklar çıkarıyor.

İsrail idaresi, Batı Şeria’nın “C Bölgesi” ile Doğu Kudüs’te “imar izni” olmadığı gerekçesiyle Filistinlilere ilişkin meskenleri vakit zaman zorla yıkıyor.

Filistinlilerin ise “imar izni” almak için bazen yıllarca beklemeleri gerekiyor.

Filistinli sivil toplum kuruluşu “Toprak Araştırmalar Merkezi”nin Ekim 2021’de yayımladığı raporunda, İsrail’in, işgalin başladığı tarih olan 1967’den bu yana Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te Filistinlilere ilişkin 11 bin 900 konutu yıktığı, 73 bin kişiyi ise yerinden ettiği belirtilmişti.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.