İran, Irak ile olan kara sonlarını tekrar açtı

Irak’ta Sadr Kümesi başkanı Mukteda Sadr’ın siyaseti bırakma kararının akabinde ülkede başlayan protestolar nedeniyle İran, Irak ile olan kara hudutlarının bir sonraki duyuruya kadar kapatıldığını duyurmuştu. İran İçişleri Bakanı Ahmed Vahidi yaptığı açıklamada, Irak’ın başşehri Bağdat’ta iki gündür devam eden şovlar nedeniyle kapalı olan İran-Irak hudut kapılarının tekrar açıldığını duyurdu.

Yaklaşan “Erbain” merasimleri nedeniyle Kerbela’ya gidecek olan İranlıların telaş duymamaları gerektiğini belirten Vahidi, “Irak’ta meydana gelen siyasi kriz yetkililerin soğukkanlılığı sayesinde ortadan kalktı. Erbain ziyaretçilerimiz rahat bir halde ziyaretlerini gerçekleşebilirler” dedi.

IRAK’A OLAN UÇUŞLAR TEKRAR BAŞLADI

Vahidi, şovlar nedeniyle Tahran İmam Humeyni Havaalanı’ndan Bağdat’a durdurulan uçuşların ise yine başladığını açıkladı.

Irak’ın başşehri Bağdat’ta başlayan şovlar nedeniyle İran idaresi, Irak ile olan hudut kapıları olan Mehran, Khosravi ve Shalamcheh hudut kapılarını kapatma kararı almış, Tahran İmam Humeyni Havaalanı’ndan Bağdat’a gerçekleşecek olan uçuşları da askıya almıştı.

KAYNAK: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.