İngiltere hükümeti İnsan Hakları Maddesi’ni değiştirerek gerekli gördüğünde AİHM kararlarını uygulamamak istiyor

Getty Images

İngiltere hükümeti, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) tarafından verilen kararların gerekli görülmesi halinde uygulanmamasını öngören İnsan Hakları Maddesi’ndeki değişiklik teklifini bugün Parlamento’ya sunacak.

Başbakan Yardımcısı Dominic Raab, maddede yapılacak değişiklikle İngiltere’de öncelikle İngiliz maddelerinin temel alındığını netleştirmek istediklerini söyledi.

Raab maddede yapılacak değişiklikle birlikte, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne taraf rastgele bir devlet hakkında süreksiz önlem alınabilmesine imkan veren AİHM İçtüzüğü’nün 39’uncu hususunun, iç hukukta kamu kurumlarını yahut yetkililerini bağlamadığının açıkça belirtileceğini kaydetti.

PA Media

Raab bununla birlikte İngiltere’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nden ayrılmayacağını açıkladı.

Merkezi Fransa’nın Strasbourg kentinde olan AİHM geçen hafta İngiltere İçişleri Bakanlığı’nın sığınmacıları hudut dışı ederek Ruanda’ya gönderilmelerini engelleyen bir önlem kararı almıştı.

Karar sonrası İngiltere’den birtakım sığınmacıları Ruanda’ya götürecek uçuş iptal edilmişti.

PA Media

İngiltere hükümeti, İnsan Hakları Maddesi’nde değişiklik yaparak, sığınmacıların Ruanda’ya gönderilmesinin engellenmesi üzere kararları gerekli gördüğünde uygulamama yetkisine sahip olmak istiyor.

‘İNSAN HAKLARI İHLALLERİNİN ÖNÜNÜ AÇABİLİR’

Ülkede tasarıya karşı çıkanlar bir ikili standart yaratıldığını ve hükümete hukuk alanında çok fazla yetki verildiğini söylüyor.

Hükümetin birinci olarak Aralık ayında açıkladığı yasa değişikliği teklifi, hukukçular tarafından da “kafa karıştırıcı ve gereksiz” bulunmuş ve eleştirilmişti.

İngiltere Hukuk Cemiyeti Lideri Stephanie Boyce, İnsan Hakları Maddesi’nde yapılması öngörülen değişikliğin ülkede insan hakları ihlallerinin önünü açabileceğini söyledi:

“Bu, İngiliz hukuku için geriye gerçek atılmış bir adımdır. Yetkililer, birtakım hak ihlallerini kabul edilebilir olarak görmeye başlayabilir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.