İngiltere Başbakanı Johnson’dan istifalara karşılık

İngiltere Sıhhat Bakanı Sajid Javid ve Maliye Bakanı Rishi Sunak, Başbakan Boris Johnson’ın idaresine karşı “güven kaybettiklerini” söyleyerek misyonlarından istifa etmesinin akabinde Johnson istifalara mektupla cevap verdi. Johnson, Maliye Bakanı Sunak’ın istifasını, “beraber çalışmayı özleyeceğim” formunda yanıtlayarak, “Hükümetten istifa etmenize üzüldüm. Tarihimizin ekonomimiz için en kuvvetli devrinde ülkemize üstün hizmetlerde bulundunuz” dedi.

“SİZİNLE ÇALIŞMAYI ÖZLEYECEĞİM”

Sunak’ın 2020’de pandemiyle birlikte ulusal karantina periyodunda ekonomiyi koruduğunu, bu müddette Furlough maaş planıyla milyonlarca işin korunmasını sağladığını ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle büyüyen global enflasyon baskılarına karşı iktisada takviye sağlamaya devam ettiğini söyleyen Johnson, “Tavsiyenize ve kamu hizmetine olan derin bağlılığınıza çok bedel verdim ve hükümette sizinle çalışmayı özleyeceğim” dedi.

“ÇOK ÖZLENECEKSİNİZ”

Sağlık Bakanı Sajid Javid’in istifasına da cevap veren Johnson, çok üzgün olduğunu belirterek, “Bu hükümete ve Birleşik Krallık halkına ayrıcalıkla hizmetine ettiniz. Covid-19 pandemisinde Sıhhat ve Toplumsal Bakım Bakanlığı’nı yönettiniz. Çok özleneceksiniz” sözlerini kullandı.

YENİ BAKANLAR ATANDI

Javid’in istifasından sonra, Kabine Ofisi Bakanı Steve Barclay, yeni Sıhhat Bakanı olarak atandı. Barclay, daha evvel 13 Şubat 2020- 15 Eylül 2021 tarihleri ortasında Hazine Baş Sekreteri, 16 Kasım 2018 – 31 Ocak 2020 tarihleri ortasında Avrupa Birliği’nden Çıkıştan Sorumlu Devlet Bakanı olarak vazife yapmıştı.

Sunak’ın istifasından sonra ise Eğitim Bakanı Nadhim Zahawi, Maliye Bakanı olarak atandı. Zahawi, 2020 ve 2021 yıllarında korona virüs pandemisi sorasında hükümette Covid-19 Aşı Uygulama Bakanı olarak vazife yapmıştı.

JOHNSON’A KARŞI ‘GÜVEN OYLAMASI’

İngiltere Başbakanı Johnson, 2020 ve 2021 yıllarında Covid-19 kısıtlamaları sırasında uygulanan kuralları ihlal ettiğinin ortaya çıkmasından sonra hem önderi olduğu Muhafazakar Parti tarafından hem de muhalefet başkanları ve halk tarafından eleştirilmişti. Johnson, “Partygate Skandalı” olarak isimlendirilen bir soruşturmada kendi hükümetinin yürürlüğe koyduğu kısıtlama kurallarını açıkça ihlal ettiği ortaya çıktıktan sonra önderi olduğu Muhafazakar Parti milletvekilleri tarafından haziran ayında “güven oylamasına” tabi tutulmuştu. 359 Muhafazakar Parti milletvekili ortasından 148’i Johnson’a güvenmedikleri istikametinde oy kullanırken, 211’i ise Johnson lehine oy kullanarak Johnson’ın Başbakanlık vazifesine devam etmesi gerektiğini savunmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.