İbrahim Kalın Erdoğan’ın NATO çıkışını kıymetlendirdi

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın, Ankara’nın İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya adaylığına kapıyı kapatmadığını fakat bu iki ülkenin Türkiye’nin ulusal güvenlik kaygılarını ciddiye alıp net adımlar atmaları gerektiğini söyledi.

Tıpkı vakitte Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın baş danışmanı ve Güvenlik ve Dış Siyasetler Şurası lider vekili olan Kalın, Reuters ile söyleşisinde Türkiye’nin terör örgütü olarak gördüğü PKK ile Gülen cemaatinin İsveç ve öbür birtakım Avrupa ülkelerinde faaliyet yürüttüğünü belirterek, üye olmak isteyen ülkelerin Ankara’nın hassasiyetlerini dikkate almaları gerektiğini belirtti.

Kalın, Ankara’nın bu ülkelerin NATO adaylığına bakışını “Kapıyı kapatmış değiliz” diyerek özetledi, fakat PKK ve Gülen Cemaati’nin “Türkiye için ulusal güvenlik problemi olduğuna” dikkat çektiklerini tabir etti.

Erdoğan, İsveç ve Finlandiya’nın NATO ittifakına aday olmak istediklerini açıklamalarının akabinde dün yaptığı açıklamada, “Şu anda İsveç ve Finlandiya ile ilgili gelişmeleri takip ediyoruz lakin olumlu bir niyet içinde değiliz” demiş, bu ülkelerin “terör örgütlerinin adeta misafirhanesi gibi” olduğunu söylemişti. Hafta başında NATO’ya üyeliği için başvurmaları beklenen İsveç ve Finlandiya’nın üye olması için tüm NATO ülkelerin onayı gerektiği için Ankara’nın adaylığa nasıl yaklaştığı yakından izleniyor. Kalın, ABD ve AB tarafından terör örgütü olarak kabul edilen PKK’nın kimi Avrupa ülkelerinde para ve üye toplamak üzere faaliyetlerde bulunduğunu, İsveç’teki varlığının ise “oldukça güçlü, açık ve kabul edilmiş” olduğunu söz etti.

Kalın, “Bizim beklentimiz NATO müttefiklerimizden ve öteki ülkelerden, Türkiye’nin ulusal güvenliğine tehdit teşkil eden PKK, FETÖ, DHKP-C üzere terör örgütlerine karşı açık, net hal almaları ve bunu hareketle net formda ortaya koymalarıdır” dedi.

“SOMUT ADIM ATILMASINI BEKLİYORUZ”

Türkiye’nin iki ülkenin NATO üyeliğine külliyen karşı olmadığına işaret eden Kalın, “NATO üyeliği bir süreç. Müracaat, müttefikler ortası kıymetlendirme süreci var. Bu süreç içinde bu bahsin net bir biçimde ortaya konması, aydınlığa kavuşturulması ve somut adım atılmasını bekliyoruz. Bu adımlar atıldıkça da süreci daima birlikte değerlendirmeye devam edeceğiz” dedi.

Kalın, Ankara’nın adaylık konusunu Stockholm ile görüşmek istediğini belirtti. NATO’nun kurulduğu 1949 yılından bu yana tarafsız kalmayı seçen az sayıdaki Avrupa ülkesi ortasında olan Finlandiya ve İsveç, Rusya’nın iki buçuk ay evvel Ukrayna’yı işgal etmesinin akabinde süratle tutum değiştirerek ittifaka üye olmak istediklerini açıkladı. Rusya ile 1,300 km uzunluğunda kara sonu bulunan Finlandiya ve Finlandiya ile savunma alanında sıkı alakaları bulunan komşusu İsveç’in Pazartesi günü üyelik için başvuracağı kestirim ediliyor. Reuters’a bilgi veren beş diplomat, NATO’nun Finlandiya ve İsveç’in adaylık müracaatlarını süratle kabul edeceğini tabir etmişlerdi.

Adaylığın üyelikle sonuçlanması için NATO’ya üye 30 ülkenin parlamentolarından onay alınması gerekecek. İki ülkenin de üye olmasıyla birlikte Kuzey Buz Denizi’nden Karadeniz’e uzanan geniş bir coğrafyada Rusya’nın komşularının neredeyse tamamı NATO ülkelerinden oluşacak. Rusya, NATO’ya üye olmak istediğini açıklamasının akabinde Finlandiya’ya bu kararın “sonuçları” olacağı ikazında bulunmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.