Hüda Par’dan “vekiller ‘Türk milleti önünde ant içerim’ ifadesinin değişmesini istiyor” iddiasına yanıt

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel‘in AKP listelerinden TBMM’ye giren Hüda Par milletvekillerinin milletvekilliği yemin metnine itiraz ettiğine yönelik sözlerine Hüda Par Seçim İşleri Başkanı Mahmut Şahin‘den yalanlama geldi. Şahin, “Vekillerimiz meclise gidecek ve yemin metnini okuyacak” diye konuştu.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, milletvekili yemininin Cumhur İttifakı bileşeni Hüda Par’ın itirazları nedeniyle ertelendiğini iddia etti.

“Yemin töreni ileri atılmaya çalışılıyor”

CHP’li Özgür Özel şunları söyledi: “1999’dan bugüne kadar yemin töreni, 10. gün ile 14. gün arasında hep olmuş ki eskiden Anayasa’da resmi sonuçların ilanının 5’nci günü yemin töreni olmalı deniyordu, şimdi 3’üncü günü… Yani 2 gün önce olmasını bekleriz. Yani 8’inci gün ile 12’nci gün arasında yemin töreninin olup bitmesi lazım.

Geçen sefer de yine 11. günde yemin törenini yapmıştık. Şu anda yemin törenini ikinci turdan sonraya bırakmaya çalışıyorlar. Sebebini şu; Hüda Par’lı 4 milletvekili, AK Parti’nin Meclis’e taşıdığı o 4 Hüda Par’lı… Hani “Türk bayrağı olmasın” diyen, ‘Türk milleti yoktur’ diyen HÜDAPAR’lılar yemin metnine itiraz ediyorlar. ‘Yemin metni sorunlu’ diyorlar.

Çünkü orada ‘Atatürk ilke ve inkılaplarına’ ifadesine itiraz ediyorlar, ‘Türk milleti önünde ant içerim’ ifadesine itiraz ediyorlar, ‘biz Türk milleti önünde ant içmeyiz’… Bu metin değişmelidir diyorlar. Bunu söyledikleri için HÜDAPAR’lılar, yemin krizi yaşanıp da millet AK Parti’nin ne yaptığını göresin diye yemini ileri almaya çalışıyorlar. Nasıl alacaklar? Resmi sonuçlar yayımlandıktan sonraki 3. gün olması gerekiyor ya yemin töreninin, yayımlanmasın diye YSK’ye baskı yapıyorlar” dedi.

Hüda Par’dan yanıt: Vekillerimiz meclise gidecek ve yemin metnini okuyacak

Hüda Par Seçim İşleri Başkanı Mahmut Şahin, iddiayı yalanlayarak, “HÜDA PAR, aziz milletimize ve memleketimize hizmet için Meclise gidiyor. HÜDA PAR, hak, hukuk ve adalet mücadelesi için Meclise gidiyor. HÜDA PAR birileri gibi kavga, kriz ve kaos için meclise gitmiyor hey efendiler. Vekillerimiz meclise gidecek ve yemin metnini okuyacak.” diye konuştu.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir