HKP, Cennet Koyu’nun imara açılmasını yargıya taşıdı: Mehmet Cengiz dahil 14 isme kabahat duyurusu

Muğla’nın Bodrum ilçesine bağlı Gölköy Mahallesi’ndeki turistik Cennet Koy’da müdafaa altında olan 678 bin metrekarelik hazineye ilişkin arazinin Mehmet Cengiz tarafından 278 milyon TL’ye alınarak turistik tesis, villa, rezidans ve marina inşaatına başlanacağının ortaya çıkması üzerine Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) harekete geçti.

14 İSME HATA DUYURUSU

HKP Genel Sekreter Yardımcısı Av. Tacettin Çolak; AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cengiz Holding sahibi Mehmet Cengiz, Cengiz Holding Yetkilileri, Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Muğla Valisi Orhan Tavlı, Bodrum Kaymakamı Bilgehan Bayar, Muğla Kültür ve Turizm Vilayet Müdürü Zekeriya Bingöl, Muğla Kültür Varlıklarını Muhafaza Bölge Konseyi Müdürü Gülnur Çekmeceli,  Muğla Etraf ve Şehircilik İklim Değişikliği Vilayet Müdürü Ömür Özdil, Tabiat Müdafaa ve Ulusal Parklar Genel Müdürü Mustafa Tuğrul Şahin, Kültür Varlıklarını Müdafaa Yüksek Konseyi Üyeleri ve soruşturma sırasında ortaya çıkacak öbür sorumlular hakkında Bodrum Cumhuriyet Başsavcılığı’na hata duyurusunda bulundu.

5 BAŞKA SUÇLAMA YÖNETİLDİ

HKP avukatı Çolak tarafından başsavcılığa gönderilen hata duyurusu dilekçesinde; yetkililerin, “temel ulusal faydalara karşı faaliyette bulunmak üzere fayda sağlama”, “görevi berbata kullanma”, “anayasayı ihlal”, “kültür ve tabiat varlıklarını müdafaa kanununa muhalefet” ile “çevre ve ulusal parklar kanununa muhalefet” kabahatlerini işlediklerini sav etti. Çolak, yetkililer hakkında soruşturma ve ardından kamu davası açılmasını talep etti.

“MAHKEME KARARLARINA MEYDAN OKUYORLAR”

Suç duyurusuna ait HKP Genel Sekreter Yardımcısı Av. Tacettin Çolak açıklama yaptı. Çolak, “AKP’giller’in vurgunlarına, talanlarına artık yetişemiyoruz. Çabucak her gün yeni vurgun ve talanla karşılaşıyoruz” dedi. 

Çolak açıklamasının devamında şöyle konuştu:

“Cennet Koyu’nun doğal sit alanı olması ve tabiat varlığı olması nedeniyle korunması tarafında şimdiye kadar Danıştay’ın isabetli kararları var. Danıştay, iki sefer burada yapılaşmaya müsaade vermeyen karara imza atıyor lakin iktidardan aldığı dayanakla Cengiz Holding burada yeniden yapılaşma süreçlerine devam ediyor. Mahkeme kararlarına meydan okuyorlar, tıpkı Saray’da Atatürk Orman Çiftliği’nde olduğu üzere.

Halkın Kurtuluş Partisi olarak bugün prestijiyle Bodrum Cumhuriyet Başsavcılığı’na ilgililer hakkında kabahat duyurusunda bulunulmuştur. Halkın Kurtuluş Partisi şimdiye kadar olduğu üzere bundan sonra da tüm haksızlıklar, vurgunlar ve talanlar karşısında gayret etmeye devam edecektir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.