Haymana Mutabakatı Nedir? Saadet Partisi Haymana Heyetinde Kimler Var?

Altılı Masa’nın Cumhurbaşkanı adayı olarak Kılıçdaroğlu’nu açıklaması üzerine sıcak gelişmeler yaşanmaya başlandı. Kılıçdaroğlu’nun adaylığının açıklanmasının ardından Saadet Partisi’nin içindeki ‘Haymana Mutabakatı’ adı verilen heyet, Kılıçdaroğlu’nun adaylığını kabul etmediklerini açıkladı. Haymana Mutabakatı Heyeti ”Saadet Partisi yönetiminin davamız, milli görüşçülere ve milletimize güveni kalmamıştır.’ ifadeleri kullanıldı. Peki Saadet Partisi Haymana Mutabakatı nedir? Haymana Mutabakatı üyeleri kimlerdir?

İşte detaylar…

Altılı Masa’nın Cumhurbaşkanı adayının CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu olarak açıklandı. Saadet Partisi’nin ev sahipliği yaptığı toplantı sonrasında Genel Merkez önünde Cumhurbaşkanının adı duyuruldu.

Cumhurbaşkanı adayı olarak Kemal Kılıçdaroğlu’nu açıklamasının ardından Haymana Mutabakatı Heyeti bir açıklamada bulundu. Saadet Partisi’nin bu heyeti, Kılıçdaroğlu’nun adaylığını kabul etmediklerini duyurdular. Haymana Mutabakatı Heyeti, alınan kararların Milli Görüş Hareketini ve Hareketin mensuplarını bağlamadığını belirttiler.

Peki Saadet Partisi Haymana Mutabakatı Nedir?

Saadet Partisi Haymana Mutabakatı Heyeti, partinin önde gelen isimlerince 2022 yılında kurulmuş bir heyettir. 30 Kasım 2022 tarihinde düzenlenen Saadet Partisi Olağan Kongresi öncesinde ‘Haymana Mutabakatı Heyeti’ni oluşturan politikacılar bir araya gelmişlerdir. Heyet, partinin politikalarının geldiği noktaya dikkat çekmek için bir araya gelmiştir. 

Heyet’in yaptığı açıklamada Haymana Mutabakatı Heyeti, ‘Partinin şu anki siyasi stratejisini beğenmeyen, bunu eleştiren, hatta 5 yıldır bu stratejiyi kendi içerisinde tartışan, genel başkan başta olmak üzere genel başkanlık divanında anlatan bir oluşumdur.’ olarak açıklanmıştır.

Haymana Mutabakatı Heyetinde Kimler Var?

Saadet Partisi Haymana Mutabakat Heyeti, 46 politikacının bir araya gelerek oluşturduğu ‘muhalefet bir taraf’tır. Heyet üyeleri arasında Mustafa Köylü, Selman Esmerer, Harun Macit, Hasan Yaşar ve İlyas Tongüç gibi isimler yer almaktadır. Haymana Mutabakatı Heyeti’nin başında Yürütme Kurulu Başkanı olarak Hasan Yaşar bulunmaktadır. 

Hassan Yaşar’ın önceki açıklamalarında; ‘Haymana Mutabakatı Heyeti, bu camiada en az 30 yılını vermiş olan genel idare kurulu üyeleri, il başkanları, kanaat önderlerinden oluşan bir heyettir. Bunların tamamı partinin şu anki siyasi stratejisini beğenmeyen, bunu eleştiren, hatta 5 yıldır bu stratejiyi kendi içerisinde tartışan, genel başkan başta olmak üzere genel başkanlık divanında anlatan bir oluşumdur.’ ifadelerini kullanmıştır.

Haymana Mutabakatı Metni

Haymana Mutabakatı Heyeti’nin Kılıçdaroğlu’nun adaylığı konusunda yaptıkları açıklamalarda şu ifadelere yer verilmektedir:

Uzun zamandır Saadet Partisi yönetiminin 6’lı masa içerisindeki duruşu, dünya ve ülkemiz meselelerine bakışı ve Milli Görüşçü bir aday çıkarmama konusundaki ısrarlı tutumu ile alakalı olarak uyarılarımızı yapmıştık.  Bu güne kadar davamız adına sürecin bu noktaya gelmemesi için her türlü gayreti gösterdik. Saadet Partisi yönetiminin davamıza, Milli Görüşçülere ve milletimize güveni kalmamıştır.

Saadet Partisi yönetiminin ittifaka yönelik almış olduğu bu karar sadece parti genel merkezini bağlamakta olup Milli Görüş hareketini oluşturan diğer MİLKO kuruluşlarımızın kahir ekseriyetini bağlamamaktadır. Dolayısıyla bu kararın 6’lı masaya olumlu bir oy etkisi olmayacaktır.  Her ne kadar açıkça ifade etmeseler de teşkilat mensuplarımızın büyük bir çoğunluğu bu durumu asla tasvip etmemektedir.

Bu çerçevede bizler, Saadet Partisi yönetiminin CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığına onay vermesi ile ilgili kararını tanımadığımızı kamuoyuna duyuruyoruz.Bundan böyle Saadet Partisi yönetiminin hiçbir sözü ve kararı bizim için muteber ve geçerli değildir.Haymana mutabakatı heyeti, seçim tarihinin açıklanmasının akabinde toplanacaktır. Partimizin mevcut gidişatından rahatsız olan camiamızın önemli şahsiyetlerini toplantıya davet ederek, seçimlerde izleyeceği yolu geniş katılımlı bir istişareyle belirleyecektir. Alacağımız kararların ve yapılacak seçimlerin milletimize, İslam âlemine, hareketimize ve tüm insanlığa hayırlar getirmesini cenabı Allah’tan niyaz ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir