Gemi Söküm Uyumu: Zehirli gemi hâlâ yoluna devam etmektedir

İZMİR- İzmir Gemi Söküm Uyumu, asbestli Sao Paulo gemisinin Türkiye’ye gelişinin durdurulmamasına ait basın toplantısı düzenledi. Mimarlar Odası Şube binasında düzenlenen toplantıya çeşitli siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin yanı sıra İzmir Büyükşehir Belediyesi Lideri Tunç Soyer de katıldı. Kurumlar ismine ortak açıklama yapan TMMOB İzmir Vilayet Uyum Heyeti Sözcüsü Aykut Akdemir, geminin yola çıkmasından bu yana kentin her yerinde hareket ve etkinlikler yapıldığını hatırlattı.

‘ZEHİRLİ GEMİ SEYAHATİNİ DURDURMADI’

Geminin Aliağa’da sökülmesine karşı türel teşebbüste de bulunduklarını söz eden Akdemir, zehirli geminin yola devam ettiğini belirtti. Akdemir, şunları kaydetti;

“Mücadelemiz güçlenerek devam ederken 26 Ağustos’ta, Etraf Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum tarafından Tehlikeli Husus Envanter Raporu’nun Bakanlığa sunulmaması nedeniyle, Nae Sao Paulo gemisi için verilmiş olan kaideli notifikasyon onayının iptal edildiği, geminin Türkiye kara sularına girişine müsaade verilmeyeceği açıklandı. Yapılan açıklama, Etraf ve Halk sıhhatine ziyanlı olan, bilim ve hukuk dışı işlere karşı yürütülen örgütlü uğraşın sonucu ortaya çıkmıştır. Lakin bu açıklama uğraş için sonuncu bir sonuç değil, ihtiyatla karşıladığımız bir karardır. Açıklamanın üzerinden 7 gün geçmiştir. İlgili ulusal memleketler arası mevzuata muhalif olarak, eksik yanlış beyanlarla, Brezilya’daki mahkeme kararlarına ve yapılan açıklamaya karşın, zehirli gemi seyahatini durdurmamış, hala yoluna devam etmektedir” dedi.

‘EYLEM VE ETKİNLİKLER DEVAM EDECEK’

İhracatçı OCEANA Şirketi’ne müsaadenin askıya alındığı bilgisi verildiğini de lisana getiren Akdemir, “Brezilya’ya geri dönmesi gerektiği bildirilmiştir. Bu kararla milletlerarası mevzuata nazaran de hukuksuz olduğu beyanı katılaşan gemi için gereğinin yapılması ve geminin Brezilya’ya geri gönderilmesi gerekmektedir. Bu nedenlerle İzmir Gemi Söküm Uyumu Kümesi, zehirli gemi hareketlerinin takibini sürdürmek, türel süreci takip etmek, memleketler arası aktiflikleri genişletmek, uygun aksiyon ve aktifliklerin uyumu sağlamak misyonlarına devam etme kararı almıştır. Aliağa bölgesindeki gemi söküm çalışmaları başta olmak üzere, kentte insan ve etraf sıhhatini tehdit eden tüm çalışmaların bilime, hukuka, kamu ve etraf sıhhatine uygun hale getirilmesi son gayesi ile uğraşlarımızın sürdürülmesine devam edilecektir” diye belirtti.

SOYER: ‘GELECEKLERİ VARSA GÖRECEKLERİ DE VAR’

Toplantıda konuşan İzmir Büyükşehir Lideri Tunç Soyer de sürecin takipçisi olduklarının altını çizerek, “Emperyalizm zehirli atığı ile bu topraklar üzerindeki emellerini gerçekleştirmeye devam etmektedir. O nedenle temkinli olmaya devam edeceğiz. Tüm İzmir halkının hassasiyetle hassaslık göstererek tek yumruk olduğunu biliyoruz. Onlar bu emellerinden hiçbir vakit vazgeçmeyecekler. Biz de karşılarında durmaya devam edeceğiz. Buradayız gelecekleri varsa görecekleri de var” dedi.

‘DAYANIŞMAYI SÜRDÜRDÜĞÜMÜZ SÜRECE BU ÇABAYI KAZANACAĞIZ’

KESK İzmir Şubeler Platformu Periyot Sözcüsü Bülent Karakaş da bugüne kadar zehirli gemiye karşı çaba ettiklerini, bundan sonra da çabalarını sürdüreceklerini söz etti. Toplantıda kelam alan çevreci avukat Arif Ali Cangı ise “Dünyanın kabul ettiği milletlerarası Basel Sözleşmesi’ne nazaran geminin buraya gelmesi mümkün değil. Bu artık yalnızca İzmir ve Türkiye’nin sorunu olmaktan çıktı. Geminin Cebelitarık’tan girişini tüm ülke ve kurumların engellemesi lazım. Aksi durum Basel Sözleşmesi’ni çöpe atılması manasına gelir. Tüm dünyanın gözü bizim üzerimizde ve bu sorum tüm dünyanın sorunu. Dayanışmayı sürdürdüğümüz sürece bu çabayı kazanacağız.” diye konuştu. (DUVAR)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.