Gamze Açar otelin beşinci katından düşüp ölmüştü… İsimli tıp raporu çıktı

Ankara’da, liseli Gamze Açar’ın iş görüşmesi için gittiği termal otelin 5’inci katından düşüp, hayatını kaybetmesiyle ilgili 2’si tutuklu 5 sanığın yargılandığı davada belgeye giren isimli tıp raporunda, Açar’ın balkondan düşmeden evvel rastgele bir travmaya maruz kalıp kalmadığı konusunda tıbben kıymetlendirme yapılamadığı belirtildi.

Gamze Açar, 7 Kasım 2020’de internette gördüğü iş ilanı üzerine İstek Doğan ile irtibata geçip, iş görüşmesi için Kızılcahamam ilçesinde, odaları devre mülk olarak kiralanan termal otele gitti. Açar, birebir gün sabaha karşı, kaldığı 5’inci kattaki odanın balkonundan düşerek hayatını kaybetti.

Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan soruşturma kapsamında, Açar’ın otelde görüştüğü ve kendilerini devre mülk şirketi çalışanları olarak tanıtan 5 şahıstan İstek Doğan, Mehmet Doğan, Mustafa Emre Demiral ve Emre Eker tutuklandı; Hüseyin Emre Gürgen ise isimli denetim kaidesiyle hür bırakıldı.

5 sanık hakkında ‘kişiyi hürriyetinden mahrum kılma’, ‘çocuğun nitelikli cinsel istismarı’ ve ‘kasten öldürme’ kabahatlerinden ağırlaştırılmış ömür uzunluğu ve 63’er yıla kadar mahpus istemiyle dava açıldı.

Batı Adliyesi 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın evvelki celsesinde sanıklardan Mehmet Doğan ve Emre Eker de isimli denetimle hür kaldı.

Açar ailesinin avukatı Ali Fatih Çetin’in talebi üzerinde mahkeme, Gamze Açar’ın bedeninde oluşan kırık, ekimoz ve morlukların düşme öncesine mi ilişkin olduğu, öncesine ilişkin ise ne kadar mühlet öncesine ilişkin olduğu ve Gamze Açar’ın kendisinin mi atladığı, başkası tarafından mı atıldığı ya da kaza sonucu mu düştüğü istikametinde İsimli Tıp Kurumu’nun tespitte bulunmasını istedi.

TIBBEN KIYMETLENDİRME YAPILAMADI

Mahkemenin son 2 celsedir beklediği rapor, evraka girdi.

Raporda, “Kişinin vefatına neden olan travmatik değişimlerin tamamının olay yeri inceleme raporunda özellikleri kayıtlı yerden yüksekten düşme ile oluşmasının mümkün olduğu, yüksekten düşme hareketinin kişinin kendi iradesi ile mi, bir diğeri ya da oburlarının tesiri ile mi ya da kazayla mı meydana geldiği, düşme hareketinden kısa bir müddet evvel farklı bir travmaya maruz kalıp kalmadığı konusunda tıbben kıymetlendirme yapılamadığı oy birliğiyle mütalaa olunur” değerlendirmesi yapıldı.

AVUKAT: İTİRAZ EDECEĞİZ 

Açar ailesinin avukatı Ali Fatih Çetin, sordukları hiçbir soruya karşılık verilmeyen rapora itiraz edeceklerini söyledi.

Çetin, şöyle konuştu:

*Otopsi raporuna nazaran Gamze Açar’ın dirseklerinin ve bacaklarının iç kısmında ekimozlar olduğu, başında ise çoklu kırıklar bulunduğu tespit edilmişti.

*Mahkemeden bu ekimoz ve çoklu kırıkların düşmeden öncesine mi ilişkin olduğunun tespit edilmesi için İsimli Tıp Kurumu’ndan rapor aldırmasını talep etmiştik.

*Gelen rapor ise bedenin tamamına yönelik bir kıymetlendirme içerip, bu durumun yargılama sonucunda tespit edilebileceği, tıbben tespit edilemeyeceği istikametinde oldu.

*Yani İsimli Tıp Kurumu bu belgede da bir tespit yapmaktan kaçındı. Yalnızca son 3 yılda 30’dan fazla bayan yüksekten düşerek kuşkulu bir biçimde hayatını kaybetti.

*Adli Tıp Kurumu bu kuşkulu ölümlerin birçoğunda kıymetlendirme ve tespitten kaçındığı üzere Gamze Açar belgesinde da bir tespit yapmadı.

*Oysa İsimli Tıp Kurumu raporunda düşme açısı ve düşme suratı tarafından kıymetlendirme yapılarak, düşmeden kaynaklanmayacak noktalarda oluşan ekimoz ve kırıklar da incelenerek maddi gerçeğin ortaya çıkmasına katkı sunacak formda bilimsel ve teknik görüş bildirmesi gerekiyordu. (DHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.