Finlandiya Başbakanı’ndan Türkiye ve NATO açıklaması

İtalya’nın başşehri Roma’da dün İtalyan mevkidaşı Mario Draghi ile görüşen Finlandiya Başbakanı Sanna Marin, İtalyan Corriere della Sera gazetesine bir röportaj verdi.

Marin, Rusya‘nın komşusu Ukrayna‘ya açtığı savaş nedeniyle NATO‘ya üye olma kararlarının kendileri açısından kıymetli olduğunu belirterek, “NATO üyesi olmak demek, Finlandiya atağa uğradığında müttefiklerin, Atlantik İttifakı’nın 5. unsuru uyarınca bizi savunmaya gelmesi demek. Alışılmış biz de bu türlü bir hücum durumunda müttefiklere tıpkı halde yardım edeceğiz” dedi.

Bölgelerindeki öteki ülkelerden İsveç ve Norveç ile aslında yakın işbirliği içinde olduklarını kaydeden Marin, NATO’ya üye olunca kolektif güvenliklerinin ve savunma yeteneklerinin artacağını kaydetti.

Türkiye’nin Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üyeliğine karşı çıktığı hatırlatılan Başbakan Marin, “Bu alanda, Türkiye ve öbür ülkelerle olan görüşmelerde sakin kalmanın ve soruları yanıtlayarak yanlış anlamaları düzeltmenin değerli olduğunu düşünüyorum. Her sorun ve tartışma, düzgün niyetle çözülebilir” tabirlerini kullandı.

Marin, İsveç’in NATO üyeliği kabul edilirse topraklarında nükleer silahlar ya da kalıcı üs istemediğine ait açıklamasının hatırlatılması üzerine, “Bu şimdiki bir tartışma değil, müzakerelerin bir kesimi da değil. Bunlar ulusal seviyedeki kararlar. Biz istemezsek kimse bize nükleer silah ya da kalıcı üs için gelemeyecek. Bu bahsin gündemde olmadığını düşünüyorum. Ben, Finlandiya’da NATO üssü ya da nükleer silah konuşlandırmak üzere bir çıkar dahi olduğunu düşünmüyorum” yorumunu yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.