Fas Kralı’ndan ülkelere davet: Batı Sahra sorununda net tavır sergileyin

Fas Hükümdarı 6. Muhammed, “Kral ve Halk İhtilali Günü” münasebetiyle Fas devlet televizyonunda yayımlanan konuşmasında, Batı Sahra sorununu, “Fas’ın dünyaya baktığı bir gözlük” olarak nitelendirdi.

Kral 6. Muhammed, Batı Sahra sıkıntısının, dostlukların samimiyetini ve iştiraklerin aktifliğini ölçmek için net ve kolay bir kriter olduğunu söz ederek, Fas’ın eski ve yeni ortaklılarından, Batı Sahra sıkıntısında net tavır sergilemeyen birtakım ülkelerden, yoruma mahal bırakmayacak halde tavırlarını netleştirmelerini istedi.

6. Muhammed, ABD‘nin Batı Sahra konusundaki dengeli pozisyonunun gerçek bir motivasyon olduğunu belirterek “Bu çekişmenin gerçek boyutunu güzel bilen komşumuz İspanya’nın net ve sorumluluk sahibi tavrını da takdir ediyoruz. İspanya’nın bu olumlu tavrı, bölgesel şartlardan ve iç siyasi gelişmelerden etkilenmeyen yeni bir basamağa yer hazırladı” tabirini kullandı.

6. Muhammed, Batı Sahra’da konsolosluk açan Ürdün, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Cibuti ve Komorlar‘a teşekkürlerini ileterek Körfez İşbirliği Kurulu, Mısır ve Yemen başta olmak üzere Batı Sahra konusunda dayanağını sürdüren başka Arap ülkelerine de teşekkür etti.

Fas idaresi ile Polisario Cephesi ortasında uyuşmazlığa sahne olan Batı Sahra’da son olarak Togo Cumhuriyeti‘nin de konsolosluk açmasıyla 12’si El-Uyun, 14’ü Ed-Dahla’da olmak üzere Batı Sahra’da konsolosluk açan ülke sayısı 26’ya yükseldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.