Eski TRT Genel Müdürü Eren’in ‘anlaşma’ trafiği açığa çıktı: Binin üzerinde…

CHP İzmir Milletvekili ve TBMM KİT Komitesi üyesi Atila Sertel, TRT’deki imtihansız işe alma, takımlaşma ve yüksek maaş savlarının akabinde eski Genel Müdür İbrahim Eren periyodunda yapılan alım ve mutabakatları gündeme getirdi.

Sertel, TBMM KİT Komisyonu’nda “Eski TRT Genel Müdürü İbrahim Eren vazifeden alınmadan son 6 ay içerisinde TRT bünyesinde hangi alım ve mutabakatları yaparak gitti? Bu mutabakatların içeriği ve ödenen paralar ne kadardır” diye sordu.

TRT Genel Müdürü Zahit Sobacı, Sertel’in sorularına yazılı karşılık verdi. Sobacı’nın cevabında, “TRT eski Genel Müdürü İbrahim Eren’in misyonda olduğu 1 Ocak – 13 Temmuz 2021 tarihleri ortasında (son 6 ay); program alımı, haber paketi, ve canlı yayın hizmeti, mal ve hizmet alımı, bakım tamirat hizmetleri, program tanıtım, barter ve sponsorluk hizmetlerine ait 932 adet, program satış mutabakatlarına ait ise 120 adet mukavele yapılmıştır” denildi.

“BİN 52 MUTABAKATTAN YALNIZCA 5’İ İHALE EDİLMİŞ”

KİT Komitesi toplantısında TRT idaresine çok sayıda soru yönelttiğini, bilhassa dış üretimlere harcanan paralara ait sorulara cevap alamadıklarını tabir eden CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel, şunları söyledi:

“TRT idaresine muhalefet milletvekilleri olarak çok sayıda soru yönelttik. Fakat ne toplantıda kelamlı olarak ne de sonradan yazılı olarak sorularımızın karşılıklarını alamadık. Dış üretimlere 1,5 milyar liradan fazla para aktaran TRT, bu kadar büyük bir parayı hangi dizi ve programlara kısım başı ne kadar ödediği biçiminde açıklamaktan imtina ediyor. ‘Açıklarsak rekabet bahtımızı kaybederiz’ üzere mesnetsiz bir münasebet sunuyor. 18 televizyon kanalı bulunan TRT’de hangi siyasi partiye ve hangi siyasi öndere ne kadar mühlet ayrıldığını soruyoruz. ‘Biz herkese eşit davranıyoruz’ deyip sorumuzu geçiştiriyor. O toplantıda eski Genel Müdür İbrahim Eren devrine ait sorular da sormuştum. Ne hikmetse eksiğiyle birlikte o sorularımı yanıtlamışlar. Anlaşılan o ki eski Genel Müdür vazife mühleti dolmadan, giderayak binin üzerinde muahedeye imza atmış. Bu mutabakatların mali boyutunu da sormama karşın belirtmemişler lakin epey yüksek sayıda mukaveleye imza atmış. Üstelik 2021 yılında TRT tarafından sadece 5 ihale yapılmış. Yani binin üzerinde muahede yapılmış fakat sadece 5’i ihale sistemiyle gerçekleştirilmiş. Yalnızca bu durum dahi TRT’nin parasının yandaşa aktarıldığının işaretidir.”

KONUK AĞIRLAMA SARFİYATLARINA 100 MİLYON 732 BİN LİRA HARCANMIŞ

TRT’den gelen cevaplarda tanıtım, reklam ve konuk ağırlama sarfiyatlarına yapılan harcamaların da dikkat cazip olduğunu lisana getiren Sertel, şöyle konuştu:

Tanıtım, reklam ve konuk ağırlama masrafları için yalnızca son üç yılda 200 milyon liraya yakın para harcandığını söyleyen CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, “TRT halkın parasını har vurup harman savurmaya devam ediyor. TRT’nin 2021 yılı geliri 5 milyar 557 milyon lira oldu. Bu paranın yüzde 80’i dışarıdan sağlanan yarar ve hizmetlere harcanıyor. Yani halktan alıyor iktidara yakın kurum ve kuruluşlara dağıtılıyor. İbrahim Eren’in son yılında tanıtım, reklam ve konuk ağırlama sarfiyatlarına harcanan para 199 milyon lira. 2019 yılında bu kalem ismi altında 34 milyon lira harcanmış, İbrahim Eren giderken 199 milyon lira harcamış, yüzde 194 artışla harcama yaparak gitmiş. Yağma Hasan’ın böreği üzere TRT’yi yiyorlar lakin bu tertip değişecek. Tüm harcamaların hesabı kuruş kuruş sorulacak” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.