Ersin Tatar: Yunanistan’ın niyetlerini Türkiye çok âlâ okumaktadır

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’la Lefkoşa’da düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

KKTC’deki orman yangınlarıyla ilgili Tatar, Mersinlik bölgesindeki yangının 18 kilometrekarelik bir alana yayıldığını belirterek söndürme çalışmalarına dayanak için Türkiye’nin yangın söndürme helikopteri ve çeşitli araçların yanında iki yangın söndürme uçağı gönderdiğini söyledi.

Kendisinin de kriz masasına başkanlık ettiğini söyleyen Tatar, “Geniş bir alan, bu yangın bizi üzdü. Bir sefer daha geçmiş olsun diyorum. Bu yangından da derslerin çıkarıldığını, ona nazaran kapasitemizin nasıl artırılabileceği, bu türlü yangınların nasıl önleneceği noktasında çalışmalarımızı takımlarımızla sürdürdüğümüzü söylemek isterim.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da kendisini arayarak geçmiş olsun dileklerini ilettiğini aktaran Tatar, Kovid-19 salgını ve Ukrayna savaşından ötürü yaşanan zorlukların geride bırakılması çalışmalarının sürdüğünü tabir etti.

Kıbrıs sorunu bağlamında Rum başkan Nikos Anastasiadis’in kendisine bir mektupla teklifler sunduğunu kaydeden Tatar, “Kendilerine kelamda itimat yaratıcı tedbirler bağlamında Maraş’ın iadesi, havalimanı ve limanlarımızın BM ve AB kontrolünde direkt uçuşlarla ticarete açılmasını reddettiğimizi, bunların kelam konusu bile olamayacağını tabir ettik.” dedi.

Tatar, Kıbrıs’ta artık iki devletli siyasetin sürdürüldüğünü söz ederek kendisinin de Anastasiadis’e iki devletin iş birliğine dayalı KKTC’nin tekliflerini sunacağını vurguladı.

Bu tekliflerin Kıbrıs’taki iki halk ile bölgesel istikrarın faydasına olduğunun altını çizen Tatar, “Kıbrıs’ta bu yeni siyaseti ileri götürürken bir Maraş açılımı gerçekleştirdik. Maraş açılımı bana nazaran değerli ve pahalı bir adımdı. Zira 47 yıldır Maraş’ın kapalı tutulması insanlığa hizmet etmemekteydi.” değerlendirmesinde bulundu.

“KIBRIS BARIŞ HAREKATI’NDAN BU YANA KİMSENİN BURNU KANANAMIŞTIR”

Maraş’ı açarak bölgenin insanlığa kazandırıldığını tabir eden Tatar, bugüne kadar 500 binden fazla kişinin Maraş’ı ziyaret ettiğini söyledi.

Açılımın milletlerarası hukuk ile Birleşmiş Milletler (BM) kararlarına karşıt düşmediğine dikkati çeken Tatar, Maraş’ın eski sakinlerinin Taşınmaz Mal Komitesi’ne yaptığı müracaatların değerlendirildiğini de vurguladı.

Tatar, Maraş’ın altyapısı ile kullanıma açılan bölgelerin altyapılarına yönelik çalışmalarla Maraş’ın hem kentin sakinlerine hem de KKTC iktisadı ile turizmine katkı sağlayacağını belirtti.

Rusya-Ukrayna Savaşı ile Türkiye’nin KKTC için ne kadar değerli olduğunun bir defa daha ortaya çıktığını söyleyen Tatar, “Ada’ya barış, temel prestijiyle Kıbrıs Barış Harekatı’yla geldi. O günden bu yana da kimsenin burnu kanamamıştır. Buradaki barış hem Kıbrıs Rum halkının hem de Kıbrıs Türk halkının menfaatine olmuştur. Ondan evvelki durumu pek yeterli biliyoruz. Kıbrıs probleminin özü egemenlik problemidir. Hasebiyle yeni siyaset, hâkim eşitliğine dayalı, yan yana yaşayan iki devletin varlığına dayalı bir siyasettir.” tabirlerini kullandı.

Rum kısmının federasyon modelini arzuladığını da belirten Tatar, bu modelle Kıbrıs Türk halkının asimile edileceğini ve çoğunluğun azınlığı yöneteceği bir ortamın oluşacağını söyledi.

“YUNANİSTAN’IN NİYETLERİNİ TÜRKİYE ÇOK ÂLÂ OKUMAKTADIR”

Yunanistan’ın bölgedeki tezlerine da değinen Tatar, “Özellikle Ege adalarında son vakitlerde Yunanistan’ın yaptığı yanlışlar, memleketler arası hukukun ihlali ve bunları buraya da yayma niyetlerini Türkiye çok düzgün okumaktadır.” diye konuştu.

KKTC’nin de bu tuzağa düşmeyeceğinin altını çizen Tatar, 1960’taki kuruluş mutabakatına nazaran iki halkın egemenlik haklarının tanındığını fakat akabinde yaşanan süreçte Türklerin idareden uzaklaştırıldığı ve göçe zorlandığını anlattı.

Türkiye’nin KKTC’ye dayanağını her vakit gösterdiğinin de altını çizen Tatar, “Hepimiz de biliyoruz ki anavatanımız Türkiye, Kıbrıs’a 40 mil uzaktadır ve hem bu bölgenin en büyük, en güçlü ülkesidir birebir vakitte da tarihten gelen haklarıyla bir garantör ülkedir. Hasebiyle garantör ülke Türkiye, her vakit hem kendi ulusal çıkarları hem de Kıbrıs’taki soydaşlarının bu adadaki geleceği içi bütün fedakarlığını yapmıştır, bundan sonra da yapacağından kimsenin kuşkusu olamaz.” sözlerini kullandı.

Tatar, Kıbrıs’ta iki halkın yaşadığı hâkim eşitlik temelinde iki devletli bir tahlilin Doğu Akdeniz’de istikrar oluşturacağını belirterek “Yeni siyasetimiz kalıcı hale gelmiştir. Bundan geri dönüş olamaz diye düşünüyorum.” dedi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.