Emniyet Genel Müdürlüğü’nden Kurban Bayramı öncesi kritik ihtar

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), Kurban Bayramı öncesi vatandaşların uydurma para mağduriyeti yaşamaması için bilgilendirici ve uyarıcı animasyon görüntü yayınladı.

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Kurban Bayramı öncesi vatandaşların mağdur olmaması için düzmece para dolandırıcılığına dikkati çekti.

EGM, paylaşımında kağıt paralarda kullanılan emniyet şeridinin tüm banknotlarda gömülü olduğunu ve banknotun ışığa tutulduğu vakit kağıt para pahasını, ayrıyeten TL harflerinin görülebileceğini belirtti.

Öte yandan filigranın paranın ön yüzünde sol tarafta yer aldığını hatırlatan EGM, holografik şeridin ise banknotların sağ ön yüzünde bulunduğunu ve dizaynla uyumlu çeşitli görsel motifler içerdiğini aktardı.

Ayrıca holografik şerit folyoda TL ve paranın kupür pahası yer alırken banknotun hareket ettirilmesi halinde parlak ve renkli yansımalar gerçekleşeceği bildirildi. Bâtın imajın ise paranın sağ altında yedigen bir formun içinde bulunduğunu ve banknota yatay göz hizasında bakıldığında paranın kupür pahasını gösteren bâtın imgenin görülebildiğini aktaran EGM, banknotlarda bulunan renk değiştiren şeridin, banknotun art yüzünde olduğunu hatırlattı.

Öte yandan paranın hareket ettirilmesi halinde şeridin yarı şeffaf sarı bir yansıma çıkardığı vurgulandı. Kabartma baskısının ise kağıt paraların ön yüzünde Atatürk portresi ile Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ibaresi ortasında yer aldığı belirtildi. (İHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.