Ekmeğe artırım kapıda: Buğday krizi büyüyor

KARAR

Birleşmiş Milletler (BM) global açlık tehlikesine karşı Ukrayna’dan tahıl tedariği yolunu açmaya çalışıyor. Fakat uzmanlar Karadeniz’de Rusya ile muahede sağlansa bile gemi nakliyeciliğinin aylarca sağlıklı yapılamayacağını belirtiyor. Ukrayna hükümeti yetkilileri, Rusya’nın 24 Şubat’ta başlattığı işgal öncesinde dünyanın dördüncü büyük tahıl ihracatçısı olan Ukrayna’nın elinde bulunan 20 milyon ton tahılın ihraç edilemediğini bildiriyor.

ANLAŞMA OLSA BİLE DENİZDE ULAŞIM TEHLİKELİ OLUR

Ukrayna ve Batılı önderler, Moskova’yı, Ukrayna limanlarını fonksiyonsuz hale getirmek ve bunun sonucunda besin eserlerini bir silah olarak kullanmakla suçluyor. Rusya ise tahıl ihracatının akışının tekrar sağlanması için Batılı ülkelerin yaptırımları kaldırmasını talep ediyor. Lakin rastgele bir mutabakata varılsa ve Ukrayna limanları yine açılsa da Ukrayna ve Rusya’nın denize yerleştirdiği mayınlar, denizcilik yetkililerine nazaran aylar boyunca gemi nakliyeciliğini sekteye uğratmaya devam edecek.

Tahıl eserlerinin denizlerden geçişini sağlamak için uğraş gösteren kurumlardan biri olan BM’ye bağlı Milletlerarası Denizcilik Örgütü’nden bir sözcü, “Deniz mayınları liman girişlerine döşendi ve kimi çıkışlar batırılmış mavna ve vinçlerle bloke edildi. Limanlardaki deniz mayınlarının tamamını temizlemek birkaç ay sürer” dedi.

UKRAYNA: MAYINLAR BİZE İLİŞKİN DEĞİL

Batılı deniz nakliyatı yetkilileri, Ukrayna’da limanların civarına ne tıp mayınlar döşendiğinin netlik kazanmadığını söyledi. Ukrayna Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili, Mart ayında Reuters haber ajansına, Rusya’nın döşediği 372 deniz mayınının “R-421-75” tipi olduğunu, bunların Ukrayna donanmasında kayıtlı olmadığını ve Ukrayna donanması tarafından kullanılmadığını bildirmişti.

Öte yandan Ukrayna Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, birtakım mayınları Ukrayna’nın döşediğini söyledi ve “BM mutabakatının 51’inci unsuruyla garanti altına alınan legal müdafaa hakkımız kapsamında denize mayın döşedik” dedi. VOA Türkçe’nin haberine nazaran Rusya Savunma Bakanlığı, Mart’ta yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın Odesa, Oçakov, Çoromonsk, Yujni limanlarının girişine 400 mayın döşediğini bildirmişti.

GIDA ENFLASYONU KÖRÜKLENECEK

Uluslararası Tahıl Kurulu, global tahıl üretiminin 2022-2023 döneminde talebin gerisinde kalacağını varsayım ediyor. Ukrayna tahılına erişimin kesilmesi, mevcut arzı daha da daraltacak ve global açlığın daha evvel hiç olmadığı düzeylere tırmanmasıyla ekmek, makarna üzere temel besin eserlerinin fiyatlarını arttıracak, besin enflasyonunu körükleyecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.