Dünyaca Ünlü Broker, BTC ve Bu 4 Altcoin’i Sepetine Ekliyor!

15 Ağustos Pazartesi günü, Latin Amerika’nın en büyük yatırım bankası olan BTG Pactual, Bitcoin (BTC) ve bazı altcoin’ler için aracılık (broker) hizmetlerini başlattı. İşte detaylar…

BTG Pactual, BTC ve altcoin’ler için aracılık hizmeti başlatıyor

Latin Amerika ve Brezilya’daki bankalar, kripto alanında yerlerini belirlemek için acele ediyor. Belirsiz ekonomik koşulların ortasında, bu bölgedeki kripto varlıklarına olan talep önemli ölçüde arttı. BTG Pactual’ın duyurusu, başka bir rakip XP’nin hizmetlerini başlattığı aynı gün geldi. Mynt olarak adlandırılan kripto aracılık platformu ayrı bir ürün olarak gelecek. Düzenleyici eylemler nedeniyle kripto borsalarının karşı karşıya kaldığı bazı para yatırma ve çekme kısıtlamaları var. Şirketin Dijital Varlıklar Başkanı André Portilho da bu konuya dikkat çekerek şunları söyledi:

Bu özellik üzerinde çalışıyoruz. Birkaç hafta veya ay içinde yayınlamayı planlıyoruz. Para çekme kısıtlamaları yaşadığımız durumlar göz önüne alındığında, müşterilerin varlıkları BTG’ye getirmek isteyeceklerini düşünüyoruz.

Ayrıca yönetici, “stablecoin’i” platformlarına entegre etmek için de çalıştıklarını belirtti. Ancak Portilho, bununla bankanın yerel stablecoin’inden mi bahsediyordu? Yoksa üçüncü taraf bir şirketten mi? Portilho, bu konu hakkında yorum yapmadı.

Mynt hangi kripto para birimlerini destekleyecek?

BTG Pactual’ın Mynt platformu, başlangıçta beş kripto para birimini destekleyecek. Buna Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Cardano (ADA), Polkadot (DOT) ve Solana (SOL) dahil. Portilho, “Daha fazla coin listeleyeceğiz. Ancak bu, müşteri talebine ve dahili proje değerlendirme sürecimize bağlı” dedi. Ancak yönetici, kripto para birimlerinin gelecekteki fiyatını tahmin etmekten de kaçındı. Yerel haber yayını Portal do Bitcoin tarafından bildirildiği üzere Portilho, “Örneğin, henüz dibe vurduk mu bilmiyorum” dedi.

İlginç bir şekilde, Bitcoin halving döngüsü ve ardından gelen boğa koşusu hakkında da yorum yaptı. Portilho “Halving, Bitcoin fiyat odaklı bir efsane haline geldi. Geçmişte kuşkusuz önemliydi ama bugün artık önemli değil” dedi. Latin Amerika’daki en büyük yatırım bankasının kripto para vagonuna katılmasıyla, alana daha fazla finansal oyuncunun katılması beklenmekte.

BTG Pactual’in rakipleri arasında yalnızca XP yok, Nubank ve MercadoLibre de rakipler arasında. Brezilya ve Latin Amerika’nın en büyük dijital bankası olan Nubank, bu yılın Mayıs ayında Paxos ile bir ortaklık duyurdu. Duyuruyu takiben, müşteriler kripto para birimlerini doğrudan Nubank üzerinden satın almaya, satmaya ve depolamaya başlayabildiler. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere MercadoLibre’nin fintech kolu MercadoPago, Brezilyalı müşterilerinin Aralık 2021’de BTC, ETH ve Pax Dollar (USDP) alıp satabileceklerini ve tutabileceklerini duyurdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.