Direniş ekonomik seferberliğe dönüştü

Türk milleti 15 Temmuz’da gösterdiği direnişle ulusal iradenin yanı sıra ülke iktisadının bağımsızlığına da sahip çıktı. Hain darbe teşebbüsünün ulusal bağımsızlık kadar ekonomiyi de tehdit ettiğini söz eden iş dünyası temsilcileri, geride kalan 6 yılda atılan adımlara vurgu yaptı.

Gürsel Baran

Türk milletinin Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016’da gerçekleştirdiği hain darbe teşebbüsünü unutmadığını ve unutmayacağını vurgulayan Ankara Ticaret Odası (ATO) Lideri Gürsel Baran, “Demokrasimize, birliğimize, dirliğimize ve ekonomimize yönelik taarruzlara karşı demokrasi nöbetimiz sonsuza kadar sürecek” tabirini kullandı. Baran, 15 Temmuz gecesi hain darbe teşebbüsü karşısında milletin gösterdiği kahramanca direnişin iktisat cephesinde yatırım, üretim, istihdam, ihracat seferberliğiyle devam ettiğini kelamlarına ekledi.

Ali Kopuz

EKONOMİ AYAĞI ŞİMDİ BİTMEDİ

İstanbul Ticaret Borsası (İSTİB) Lideri Ali Kopuz, 15 Temmuz darbe teşebbüsünün iktisat ayağının hiç bitmediğini belirterek, memleketler arası kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye aleyhine arka arda yaptığı açıklamaları anımsattı. Türkiye’nin tüm aksilikleri püskürterek 2016’nın üçüncü çeyreğinin akabinde büyümesini sürdürdüğünü lisana getiren Kopuz, “Enflasyonist ortamın durdurulması için de önlemler alınmaktadır. İnşallah en kısa vakitte bu gayret muvaffakiyetle sonuçlanacak ve demokrasi kavgamız üzere ekonomik savaşımımız da kazanılacaktır” dedi.

ÜRETİMDEN HİÇ VAZGEÇMEDİK

Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) ve Sur Yapı İdare Konseyi Lideri Altan Elmas ise hain darbe teşebbüsünün gerçekleştiği 15 Temmuz 2016’nın ülke tarihine kara bir leke olarak geçtiğini lakin o tarihin birebir vakitte ‘kutlu bir direniş hikayesinin yazıldığı müstesna bir gün’ olduğunu söyledi. Türk milletinin, ulusal iradesine sahip çıkmak ve devletine uzanan elleri kırmak için göğsünü kurşunlara siper ettiğini lisana getiren Elmas, “16 Temmuz sabahında, bu atağın ulusal irademizi olduğu kadar iktisadımızı de maksat aldığı şuuruyla tüm olanlara inat açtığımız kepenkler hiç kapanmadı. Tüm ülke olarak sürdüğümüz tarlalarda hasatlarımızı yaptık, fabrikalarımızda üretim hiç durmadı” biçiminde konuştu.

TÜRK MİLLETİ VATANINA SAHİP ÇIKTI

Türkiye Genç İş İnsanları Derneği (TÜGİAD) Genel Lideri Nilüfer Çevikel de Türk milletinin, demokrasiye sahip çıkmasıyla, sivil siyasete yönelik bu hain teşebbüsün bertaraf edilmesinde büyük hissesi bulunduğunu söyledi. Çevikel, “TÜGİAD ailesi olarak, ülkemize ve demokrasiye olan inancımızı bir kere daha belirtiyor, ulusal birlik ve beraberliğimizi bozmaya yönelik ve ülkemizi karanlık günlere götürmeyi hedefleyen tüm teşebbüsleri şiddetle kınıyoruz” dedi.

Selçuk Öztürk

KRİZLER İKTİSADINDAN GÜÇ İKTİSADINA GEÇİŞ

Konya Ticaret Odası Lideri Selçuk Öztürk ise, Türk halkının 15 Temmuz hain darbe teşebbüsüne karşı vatansever duruşu kadar özel bölümün de tıpkı hali sergilemesinin tesirli olduğunu belirtti. Türk özel dalının, zahmetlerle savaşma direncini, 2016’nın o sıkıntı günlerinde ziyadesiyle ortaya koyduğunu söyleyen Öztürk, şöyle konuştu: “Darbenin ekonomik tesirlerine karşı en büyük çabayı özel bölümümüz verdi. Türkiye iktisadı, yapısal ıslahatların da tesiriyle birlikte “krizler ekonomisinden” bir güç iktisadına dönüştü.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.