Depremde yıkılan İhsaniye Camisi için kurtarma çalışması başlatıldı

Osmanlı döneminde 16. yüzyılın sonlarına doğru inşa edilen tek kubbeli tarihi İhsaniye Camisi, 6 Şubat’taki Pazarcık ve Elbistan merkezli depremlerde tamamen yıkıldı.

Avlusunun içinde mezarlar da bulunan caminin sütun, kitabe, mihrap ve minber süslemeleri de enkaza dönüştü.

Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde kurulan Afet Bölgesi Kazı Başkanlığına bağlı ekipler, tarihi yapının parçalarını enkazdan kurtarma çalışmaları başlattı.

Kafkas Üniversitesi Sanat Tarihi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Muhammet Arslan başkanlığında  yürütülen çalışmalarla caminin yeniden ayağa kaldırılması amaçlanıyor.

Doç. Dr. Arslan, depremlerin İhsaniye Camisi’nde büyük hasara yol açtığını söyledi. Caminin kent için önemli tarihi yapılardan biri olduğunu vurgulayan Arslan, “İhsaniye Camisi’nin avlu taçkapısında, güney cephesinde ve son cemaat yerinde kitabeleri var. Burada Osmanlı özgününe ait sütunlar ve sütun başlıkları bulunuyor” dedi.

“AMACIMIZ TARİHİ YAPILARI ENKAZDAN SAĞLAM OLARAK ÇIKARABİLMEK”

Tescilli yapının enkazındaki değerli kültür varlıklarını kurtarmak için çalışmalara başladıklarını anlatan Arslan, şöyle konuştu:

“Kitabeleri, sütun ve sütun başlıklarını, mermerden yapılmış çok süslemeli mihrap ve minberi maalesef parçalanmış durumda. Amacımız tarihi yapıları enkazdan sağlam olarak çıkarabilmek. Sağlam değilse parçalı halleriyle envanterlendirilecek, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ilgili birimleri tarafından restore edilerek tekrar kullanılabilir hale getirilecek.” (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir