Çin-Tayvan tansiyonu büyüyor: Esad idaresinden dayanak geldi

ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyareti Esad idaresinde de reaksiyona neden oldu. Suriye’den Çin’e takviye, Tayvan’a kınama açıklaması geldi.

Bir müddettir devam eden Çin-Tayvan tansiyonu dün, ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyaretiyle yeterlice tırmandı.

Rusya-Ukrayna savaşında uzun müddet ‘işgal’ sözünü kullanmayan ve Kremlin idaresi ile yakın münasebetleri olan Çin’e bir takviye de Rusya’nın müttefiki Suriye’den geldi. Esad idaresi, Pelosi’nin ziyaretini “Çin Halk Cumhuriyeti’nin egemenliğine, bağımsızlığına ve toprak bütünlüğüne hürmet duymayan düşmanca bir eylem” olarak nitelendirdi.

Suriye devlet ajansı SANA’da yer alan habere nazaran, Suriye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı, yayınladığı bildiride, “Suriye, Amerika Birleşik Devletleri’nin Çin Halk Cumhuriyeti’ne karşı uyguladığı gibisi görülmemiş tırmanış ve provokasyon siyasetini sert ibarelerle kınıyor” tabirlerinde bulunurken, ABD Temsilciler Meclisi Lideri’nin kimi Doğu Asya ülkelerinde başladığı seyahat sırasında Tayvan’ı ziyaret etme niyetini açıklamasının memleketler arası hukuka uygun olmayan düşmanca bir aksiyon olduğunu, halkların egemenliğine, bağımsızlığına ve Çin Cumhuriyetinin toprak bütünlüğüne hürmet göstermemekte olduğunu, ABD yasama ve yürütme mercilerinin o bölgedeki ve dünyanın öteki bölgelerindeki durumu zorlamaya yönelik daima eforlarının çerçevesine giren, milletlerarası barış ve güvenliği tehdit eden, hassas ve kırılgan durumları ortaya çıkaran sorumsuz davranışlar olduğuna dikkati çekerek, dünyamızdaki durumları daha fazla titreşim ve kaosa sürükleyebileceğini söyledi.

‘YALNIZCA ÇİN’İ TANIYORUZ’

Bakanlık, “Devletlerin egemenliğini, toprak bütünlüğünü ve kendi bahtını tayin hakkını gaye alan düşmanca ve pervasız Amerikan siyasetleri, insanlığın bugünü ve geleceği için bir endişe kaynağı haline geldi ve bu Ortadoğu, Asya, Afrika, Latin Amerika ve kaçınılmaz olarak Avrupa kıtasında çok açık görülüyor” dedi.

Dışişleri Bakanlığı, Suriye’nin sırf tek bir Çin’i tanıdığını ve Çin Halk Cumhuriyeti’nin bu ziyarete karşı açıkladığı tavırları tam olarak desteklediğini, Çin’in müdafaa ve savunma hakkını savunmak egemenliğini, bağımsızlığını ve toprak bütünlüğünü korumak için karar verdiği tedbirleri ve adımları atma konusunda pazarlık yahut pazarlık konusu olmadığını vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.