Çin, kayıtların başlamasından bu yana en sıcak Ağustos’u kaydetti

Küresel iklim krizinin tesirleri üzerine yapılan açıklamada Çin, kayıtların tutulamaya başlandığı tarihten bu yana en sıcak Ağustos ayını kaydetti.

Devlet medyasının haberine nazaran, ülkede tarihin en sıcak ve en kurak Ağustos ayı olduğu belirtilirken, ülkenin değerli bölgelerinin 40 santigrat dereceyi gördüğü aktarıldı.

Ülkenin bilhassa güney kısımlarının sıcaklıktan derinden etkilendiği aktarılan haberde, Sichuan eyaletinin kimi kısımları ve Chongqing megakentinin en etkilenen bölgeler olduğu kaydedildi.

Devlet televizyonu CCTV’nin ülkenin hava durumu servisine dayandırdığı haberine nazaran, Ağustos ayında ülke genelinde ortalama sıcaklık 22.4 santigrat derece ile ortalamanın 1,2 santigrat derece üzerinde olduğu belirtildi.

Raporda, ülke genelindeki 267 hava istasyonunun geçen ay sıcaklık rekorları kırıldığını kaydettiği vurgulandı.

YAĞIŞ ORTALAMASI YÜZDE 23,1 AZALDI

Bununla birlikte ülkede, ortalama yağış ölçüsü ortalamadan yüzde 23,1 daha düşük düzeye gerilerken Çin’in en kurak üçüncü Ağustos ayı olduğunun altı çizildi.

CCTV hava durumu servisinin bildirdiğine nazaran, “Ortalama yüksek sıcaklıklı gün sayısı olağandışı derecede yüksekti ve bölgesel yüksek sıcaklık süreçleri ülkemizi etkilemeye devam ediyor” sözlerine yer verildi.

Bilim insanları, insan kaynaklı iklim değişikliği nedeniyle sıcak hava dalgaları, kuraklık ve ani seller üzere çok hava şartlarının daha sık ve ağır hale geldiğini söylüyor.

Geçtiğimiz ay ülkede, 45 santigrat dereceye kadar çıkan sıcaklıklar, kentlerin kısmen insanların klimayı çalıştırmasından kaynaklanan elektrik talebindeki artışla başa çıkmak için uğraş etmesi nedeniyle birden fazla Çin eyaletini elektrik kesintileri uygulamaya sevk etti.

CCTV, hava durumu servisi müdür yardımcısı Xiao Chan, Eylül ayı boyunca Çin genelinde olağandan daha yüksek sıcaklıklar beklendiğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.